Národní ústav geofyziky a vulkanologie (INGV) podle CNN zaznamenal v pondělí večer kolem jihoitalského města Neapol zemětřesení o síle 4,4 stupně. Jedná se o nejsilnější otřesy ve vulkanicky aktivní oblasti za posledních 40 let. Seismická aktivita mírně poškodila domy, oběti na životech ale nejsou, píše Daily Mail.
Okolí Neapole zasáhlo v pondělí večer silné zemětřesení. Jeho epicentrem byla aktivní vulkanická kaldera Flegrejská pole (Campi Flegrei). Otřesy kolem 20:10 místního času podle INGV dosáhly 4,4 stupně. Byly nejsilnější za posledních 40 let.
Zemětřesení se podle televize CNN projevilo ve městě Pozzuoli i v samotné Neapoli a tamním přístavu. Na místo dorazily záchranné složky, které situaci v postižených oblastech prověřily. Oběti na životech ani zranění nejsou, píše list Daily Mail.
Seismic storm hits Italy’s Campi Flegrei super volcano with strongest earthquake in 40 years. a 4.4-magnitude temblor causing mild damage in the town of Pozzuoli, the epicenter, and as far away as the city of Naples, some 20 kilometers (12 miles) away. https://t.co/vUhUusih7S
— KTVZ NewsChannel 21 (@KTVZ) May 21, 2024
Seismická aktivita spíše vyvolala paniku. Vše se otřásalo, z regálů v obchodech padalo zboží, láhve a krabičky se válely po zemi. Lidé zmateně pobíhali po ulicích a odmítali se vrátit do svých domovů ve strachu, že zůstanou uvězněni v troskách.
Mnoho místních raději přenocovalo v autech. Většina obětí zemětřesení jsou totiž zpravidla lidé, které otřesy zastihnou nepřipravené doma. Největší nebezpečí panuje v zemích, kde je obytná infrastruktura chatrnější, domy se pak mění ve smrtící pasti.
Erupce sopky nehrozí
Úřady zřídily krizová střediska a v Pozzuoli zůstanou během dne zavřené školy. Významnější škody na infrastruktuře hlášeny nejsou. Hasiči podle místních médií uvedli, že některé domy mají praskliny a popadané fasády.
Zemětřesení bylo součástí seismické bouře, jež ve vulkanicky aktivní oblasti trvá posledních osmačtyřicet hodin. Otřesy většinou dosahovaly síly kolem dvou stupňů. Hodinu před posledním zemětřesením přišly otřesy o síle 3,5 stupně.
Během dubna zde INGV zaznamenal 1252 otřesů slabších než jeden stupeň na Richterově stupnici. V posledních měsících jsou sice otřesy silnější, erupci sopky s kráterem o průměru 13 kilometrů však seismologové neočekávají.
Kaldera naposledy vybuchla roku 1538. V současnosti láká velké množství turistů, což platí také o nedalekém Vesuvu. V oblasti jihoitalské Kampánie platí již jedenáct let žlutá výstraha. Druhé nejsilnější zemětřesení tam udeřilo loni v září. Dosáhlo 4,2 stupně.