Olivový olej je základem středomořské stravy. Rozšířil se však do celého světa a dnes ho v kuchyni využívá téměř každý. A není divu. Přečtěte si, proč je tak zdravý.
Co je olivový olej?
Olivový olej je tekutý tuk nebo přírodní olej, který se získává lisováním celých oliv. Ovoce ze stromu pocházejícího ze Středomoří má jedinečnou chuť, která závisí na zemi původu. Techniky zpracování vedou k olivovým olejům různých ‚tříd‘, buď rafinovaným, nebo nerafinovaným.
Nerafinované oleje jsou čisté a neupravené, což znamená, že při procesu extrakce nebylo použito žádné teplo ani chemikálie. Vznikne tak čistší olej se silnější chutí. Rafinované oleje byly ošetřeny tak, aby byly odstraněny jakékoli nedostatky, a jsou obvykle světlejší barvy a jemnější chuti.
Health Benefits of Olives and Olive Oil https://t.co/I9yHIacjqO
— About Olive Oil (@About_OliveOil) August 9, 2019
Extra panenský olivový olej (EVOO) je nerafinovaný olej vyrobený z prvního „panenského“ lisování ovoce. Při procesu extrakce se nepoužívá žádné teplo, čímž se zachovají prospěšné rostlinné sloučeniny zvané polyfenoly. Za nejvyšší kvalitu můžete očekávat vyšší cenu. Má také výraznější chuť a je tmavší barvy. Běžné nebo lehké olivové oleje jsou obvykle směsí za studena lisovaných a rafinovaných olejů.
Nutriční profil olivového oleje
Jedna porce 1 zarovnané polévkové lžíce (11 ml) poskytuje:
- 99 kcal/407 kJ
- 11 g tuku
- 6 g nasycených mastných kyselin
- 0 g mononenasycených mastných kyselin
- 9 g polynenasycených mastných kyselin
- 56 mg vitaminu E
5 hlavních zdravotních výhod olivového oleje
Zdravější srdce
Olivový olej je klíčovou složkou středomořské stravy. Bylo provedeno mnoho výzkumů, které prokazují jeho přínosy pro zdraví srdce. To zahrnuje jeho schopnost snižovat krevní tlak a zlepšovat hladinu cholesterolu. Obojí přispívá ke snížení rizika srdečních onemocnění.
Velký přehled těchto studií ukázal, že olivový olej byl jediným zdrojem mononenasycených tuků spojeným se sníženým rizikem mrtvice a srdečních chorob.
Může snížit zánět
Zánět je považován za jednu z klíčových příčin některých našich nejchroničtějších zdravotních problémů, včetně Alzheimerovy choroby a cukrovky typu 2. Výzkum zabývající se úlohou antioxidantů a jejich protizánětlivým účinkem, včetně kyseliny olejové obsažené v olivovém oleji, zjistil, že tyto hrají roli při snižování zánětu a jsou markerem zánětu, známým jako C-reaktivní protein.
EVOO je bohatý na polyfenoly, z nichž jeden se nazývá oleocanthal. Zdá se, že tato sloučenina sdílí stejnou farmakologickou aktivitu jako ibuprofen a působí jako přirozené protizánětlivé látky. Je zajímavé, že tato užitečná vlastnost byla spojena s pozitivními změnami u pacientů s revmatoidní artritidou.
Zlepšuje náladu
Bylo zjištěno, že olivový olej jako součást zdravé stravy, která zahrnuje vysoký příjem ovoce, zeleniny, celozrnných výrobků a tučných ryb, hraje roli při snižování rizika deprese.
Zlepšení funkce mozku
Studie z roku 2015 zjistila, že u starší populace byla středomořská strava doplněná olivovým olejem nebo ořechy spojena se zlepšením kognitivních funkcí. Může snížit riziko Alzheimerovy choroby.
Ochrana před chronickým onemocněním
Jiný výzkum naznačil, že olivový olej a jeho vysoký obsah polyfenolů mohou mít ochranný účinek proti cukrovce 2. typu a některým formám rakoviny. Než však bude možné vyvodit definitivní závěry, je zapotřebí dalšího výzkumu.
Je olivový olej bezpečný pro každého?
Olivový olej, který je základní stravou mnoha nejzdravějších populací světa, je považován za dobrou volbu pro většinu lidí. To znamená, že byly zaznamenány vzácné případy alergie. Ty se obvykle týkají pylu olivovníku spíše než oleje z ovoce.
Vzhledem k tomu, že je olivový olej bohatý na kalorie, měli byste ho užívat umírněně. Ideální je zvolit ho jako náhradu za jiné tuky používané ve stravě.