Organizátoři letošních letních olympijských her, které by měly být zahájeny 23. července v Tokiu, dementovali nedávné spekulace, že kvůli pandemii budou muset být zrušeny, informovala agentura Reuters.
Předseda Mezinárodního olympijského výboru Thomas Bach ve středu prohlásil, že MOV je plně odhodlán v přípravě olympijských her pokračovat.
Japonsko je podle premiéra Jošihide Sugy i nadále rozhodnuto, že olympijské hry se v létě uskuteční, jak bylo plánováno. V pátek tak reagoval na spekulace, že by událost mohla být znovu zrušena kvůli pandemii covidu-19.
Japonský ministerský předseda na virtuálním setkání Světového ekonomického fóra řekl, že země je prostřednictvím her „odhodlána dodat světu naději a odvahu“ a bude nadále úzce spolupracovat s Bachem na bezpečném uskutečnění akce. „Příprava stabilně postupuje,“ dodal Suga.
Bach ve středu označil jakékoli spekulace o odložení nebo zrušení her za neužitečné. Současně však připustil, že situace je velice komplikovaná. „Organizace olympijských a paralympijských her jako takových je i za normálních podmínek nesmírně složitou výzvou. Složitost se ale ještě znásobuje, pokud jde o organizaci vůbec poprvé odložených olympijských her, a to za podmínek pandemie. Neexistuje žádný návod a my se učíme každý den,“ přiznal Bach.
Podle něj MOV nespekuluje na tím, zda se hry uskuteční, ale pracuje na tom, jak budou probíhat.
Bach také vysvětlil, proč Mezinárodní olympijský výbor věří v uskutečnění her v Tokiu: „Musíme připravit opatření proti covidu-19 pro každý možný scénář. A v tomto se spoléháme na radu všech různých úřadů. Je tu japonská vláda, zdravotnické orgány, Světová zdravotnická organizace. Mluvíme s výrobci vakcín, se všemi odborníky.“ Zároveň požádal o trpělivost všech zúčastněných stran včetně národních sportovců, olympijských výborů a japonské veřejnosti.
Japonsko zasáhla třetí vlna covidu-19, která v některých oblastech vedla k vyhlášení výjimečného stavu. Podle dat Univerzity Johnse Hopkinse země dosud zaznamenala 380 644 případů covidu-19 a 5 503 souvisejících úmrtí.
Vláda plánuje zahájení svého očkovacího programu nejdříve na konce února, což vyvolává pochybnosti o tom, zda bude významná část populace před konáním her včas naočkována.
Suga rovněž informoval, že Japonsko rozšíří svou podporu poskytování vakcín proti covidu-19 rozvojovým zemím z původních 130 milionů dolarů (2,8 miliardy korun).
Zdůraznil význam aliance mezi Spojenými státy a Japonskem a uvedl, že Japonsko se bude snažit navázat stabilní vztah se sousedy, včetně Ruska a Číny.
Suga se stal japonským premiérem v loňském roce poté, co ve funkci nahradil svého předchůdce Šinzóa Abeho. Ten podal demisi kvůli zdravotním obtížím.