Světová zdravotnická organizace (WHO) varovala, že do šesti až osmi týdnů bude polovina Evropy nakažena omikronem, nejnakažlivější variantou koronaviru. Píše o tom BBC.
Regionální ředitel pro Evropu Hans Kluge uvedl, že vedle již přítomné varianty Delta se regionem šíří „přílivová vlna“ omikronu ze západu na východ. Tato prognóza vycházela ze sedmi milionů nových případů hlášených v Evropě v prvním týdnu roku 2022. A během dvou týdnů se počet nakažených více než zdvojnásobil.
„Varianta omikron dnes představuje novou přílivovou vlnu ze západu na východ. Ta se valí napříč Evropou na vrcholu vlny delta, kterou všechny země zvládaly až do konce roku 2021,“ řekl Kluge na tiskové konferenci.
Citoval prognózu Institutu pro měření a hodnocení zdraví se sídlem v Seattlu, podle níž „bude v příštích šesti až osmi týdnech infikováno omikronem více než 50 procent obyvatel kontinentu“. Uvedl, že evropské a středoasijské země zůstávají pod silným tlakem, protože virus se šíří ze západních zemí na Balkán.
„To, jak nyní každá země reaguje, musí vycházet z její epidemiologické situace, dostupných zdrojů, stavu proočkovanosti a socioekonomického kontextu,“ dodal.
Nejnovější studie naznačují, že u omikronu je méně pravděpodobné, že lidé vážně onemocní, než u předchozích variant viru. Omikron je však stále vysoce nakažlivý a může nakazit lidi, i když jsou plně očkovaní. Navíc bude vyvíjet větší tlak na zdravotnické systémy jednotlivých zemí, vzhledem k tomu, že se nakazí rekordní počet lidí.
V pondělí bylo ve Velké Británii hlášeno dalších 142 224 potvrzených případů nákazy a 77 úmrtí. Řada nemocnic vyhlásila „kritické“ stavy kvůli absencím personálu a rostoucímu tlaku způsobenému covidem.
Jednotky intenzivní péče omikron tolik nezatěžuje
I jinde stoupají počty hospitalizovaných. Francouzský ministr zdravotnictví Olivier Veran minulý týden varoval, že leden bude pro nemocnice náročný. Dodal, že pacienti s omikronem zabírají v nemocnicích běžná lůžka, zatímco delta zatěžuje oddělení JIP.
Polsko například oznámilo, že od začátku pandemie zemřelo v zemi na virus 100 000 lidí. Polsko má nyní šestou nejvyšší úmrtnost na covid-19 na světě a téměř 40 % jeho obyvatel není očkováno.
V Rusku sdělila nejvyšší představitelka pro ochranu zdraví spotřebitelů Anna Popova na zasedání vládní pracovní skupiny pro koronaviry, že bez opatření ke kontrole šíření viru by tam mohl denní počet nových případů dosáhnout 100 000. Denní počet nakažených se v poslední době snižoval z maxima 41 335 případů zaznamenaného na začátku listopadu, uvedla tisková agentura Reuters.
Popova uvedla, že dosud bylo zjištěno 305 případů omikronu ve třinácti regionech země. Rusko dosud zaznamenalo nejméně 311 281 úmrtí a 10,5 milionu případů.
Farmaceutická společnost Pfizer v pondělí uvedla, že bude schopna uvést na trh verzi vakcíny, která nabízí speciální ochranu proti omicronu. Na trhu bude nejspíš v březnu. Podle zdravotnických odborníků zatím není jasné, zda vůbec bude potřeba.