Úředník z amerického ministerstva zahraničí v neděli federálnímu soudu, který dohlíží na případ omylem deportovaného Salvadorce Kalmara Ábrega Garcíu, oznámil, že muž byl přemístěn z nechvalně známé věznice CECOT do jiného zařízení. Situace se pro něj však moc nemění. Salvador ho odmítá propustit a Spojené státy přijmout zpět. Informovala o tom televize CNN.
„S odkazem na nedávnou návštěvu senátora Chrise Van Hollena v Salvadoru naše velvyslanectví oznámilo, že Kalmar Ábrego García 17. dubna informoval o svém převozu z CECOT do detenčního zařízení Centro Industrial v Santa Ana. Došlo k němu před asi osmi dny,“ uvedl úředník Michael Kozak v prohlášení k okresní soudkyni Paule Xini.
BASH: “Can you say with absolute certainty that he is not, nor has he ever been a member of the MS-13 gang, and did you ask him point blank?”
— State of the Union (@CNNSOTU) April 20, 2025
VAN HOLLEN: “What Donald Trump is trying to do here is change the subject. The subject at hand is that he and his administration are… pic.twitter.com/QlXZZANLXf
Podle Kozaka měl García senátorovi sdělit, že byl přemístěn do administrativní části budovy, kde má vlastní pokoj, postel a nábytek. Že byl García umístěn do jiného detenčního centra, oznámil Van Hollen, senátor za Maryland, již v pátek. Rovněž zmínil, že Salvadorec byl ze svého pobytu v CECOT traumatizován.
Senátor odcestoval do Salvadoru minulý týden v naději, že se mu podaří zařídit jeho propuštění a zjistit jeho zdravotní stav a podmínky, v nichž je držen. Potvrdil, že je živ a zdráv. Později obvinil administrativu prezidenta Donalda Trumpa, že ohrožuje „ústavní práva všech lidí v Americe“.
Každý v USA je ohrožen
„Pokud popíráme ústavní práva tohoto jednoho muže, ohrožujeme ústavní práva každého v Americe,“ řekl Van Hollen.
García byl deportován do Salvadoru po obvinění z toho, že je členem nebezpečného gangu. Jeho právníci to odmítají. Bílý dům přiznal, že ho úřady deportovaly omylem, na jeho vině ale trvá a odmítá ho přijmout zpět.
Na dotaz Xini, zda by podpořil Garcíovu deportaci, kdyby šlo o řádný proces, Van Hollen odpověděl: „Jsem v pohodě s čímkoli, co diktuje právní stát.“
Trump se ocitl pod palbou kritiky i proto, že neuposlechl Nejvyšší soud, který nařídil návrat Garcíi do USA. Ten také zakázal Trumpovi deportace Venezuelanů zadržovaných v Texasu na základě zákona o nepřátelských cizincích z konce 18. století.