Globální poptávka po ropě stoupne za dvě desetiletí na 110 milionů barelů denně. Takovou prognózu představila Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Podle ní bude ropa v dohledné době nenahraditelná. Ceny pak mohou růst kvůli nestabilitě v Rusku. Informují o tom americké televize CNBC a CNN.
Světová poptávka po ropě vzroste podle prognózy OPEC za dvacet let na 110 milionů barelů denně nehledě na snahu světa odklonit se od fosilních paliv k obnovitelným zdrojům. Poptávka po energiích stoupne o 23 procent.
„Ropa je v dohledné době nenahraditelná,“ cituje CNBC generálního tajemníka OPEC Haísáma Ghaisie, který o tom hovořil na konferenci Energy Asia v hlavním městě Malajsie Kuala Lumpur.
OPEC says oil demand will hit 110 million barrels per day in 2045 https://t.co/uuAI6OEaZw
— Oil News (@Oil_News_) June 26, 2023
Ropa podle něj bude do roku 2045 stále tvořit asi 29 procent energetického mixu. Varoval, že nedostatečné investice do ropného průmyslu zpochybní životaschopnost současných energetických systémů a povedou k „energetickému chaosu“.
Tato prognóza je v rozporu s červnovými odhady Mezinárodní agentury pro energii (IEA), podle níž klesne poptávka po ropě z 2,4 milionu barelů denně v letošním roce na 400 tisíc barelů denně v roce 2028 v důsledku rychlé energetické transformace.
Ceny ropy v pondělí podle CNN lehce stouply po vzpouře Wagnerovy skupiny vedené Jevgenijem Prigožinem. Cena ropy WTI během obchodování v Asii krátce vzrostla o 1,3 procenta a ropy Brent o 0,1 procenta.
Ceny ropy mohou růst v závislosti na dění v Rusku
Vzpoura „Putinova šéfkuchaře“ ukončená jediným telefonátem běloruského diktátora Alexandra Lukašenka vzbudila obavy investorů z narušení globálních dodávek energie, které neohrožuje jen válka na Ukrajině, ale i hrozba občanských nepokojů uvnitř Ruska.
Pochod na Moskvu se sice podařilo zastavit, Prigožinova rebelie a způsob jejího ukončení však ukazují slabost Putinova režimu. Jak upozorňuje CNN, jedná se o největší zpochybnění Putinovy autority za posledních 23 let.
Může to vést k období nestability a nepokojů v zemi. „Putin má teď totální chaos,“ prohlásil expert na Rusko Jeffrey Sonnenfeld. Rusko však zůstává navzdory západním sankcím jedním z největších dodavatelů energie.
Jakýkoli nedostatek ruské ropy by přiměl odběratele v čele s Čínou a Indií poohlédnout se po jiných zdrojích, od nichž čerpají například západní státy. Mohlo by to vést k nedostatku této komodity a růstu cen na světovém trhu.
V sobotu nad tím vyjádřilo znepokojení ministerstvo zahraničí Kataru. V reakci na zprávy o povstání varovalo před narušením energetických a potravinových dodávek. „Tento zdánlivý pokus o převrat přináší pouze nejistotu, která by se mohla promítnout do vyšších cen,“ potvrdil vedoucí geopolitiky a spoluzakladatel výzkumné společnosti Energy Aspects Richard Bronze.