Kdyby opice dostala na výběr mezi vlastní verzí Spotify či Netflixem, upřednostnila by službu pro streamování hudby. Primáti si vybírají podle výsledků nové studie spíše zvukové než vizuální podněty. Informoval o tom deník The Guardian.
Vědci ze skotské Glasgowské univerzity a finské Aaltovy univerzity chtěli zjistit reakce na zvukové a vizuální podměty tří chvostanů bělolících z Korkeasaari Zoo v Helsinkách.
Jedná se o velice obratné primáty také známé jako „létající opice“. Jejich domovem jsou deštné pralesy v Brazílii, Venezuele, Guyaně a Surinamu.
Výzkumníci připravili pro chvostany ve výběhu trojici interaktivních zón s infračervenými senzory v tunelu. Opice měly na výběr spustit na dotykové obrazovce buď zvuk, nebo video. Obsah hrál, dokud primáti neodešli.
Vědci jejich interakce sledovali a zaznamenávali. Podle informací deníku The Guardian si všimli, že opice dávaly dvakrát více přednost zvukovým podnětům nad vizuálními.
Zvukové soubory se skládaly z hudby a zvuků, jako je déšť či dopravní ruch. Primáty nejvíce zajímala právě hudba. Videa zahrnovala červy, abstraktní barvy a podvodní scenérie. Nejvíce primáty zaujal podvodní život. Interakce v obou případech trvaly jen pár sekund.
Opicím tyto hry prospívají
Primáti postupně ztráceli o oba podněty zájem, přičemž se do vedení mírně dostala vizualizace. „Naše zjištění vyvolávají řadu otázek, které si zaslouží další výzkum,“ řekla vědkyně Ilyena Hirskyj-Douglas z Glasgowské univerzity.
„Další studie nám mohou pomoci určit, zda jsou krátké interakce součástí jejich typického chování, nebo odrážely jejich zájem o systém,“ pokračovala výzkumnice. Také je možné, že se interakce průběhem času měnila, neboť si zvířata přivykala na tunel ve výběhu.
„Ačkoli opice zvolily častěji zvuk než video, výsledky nejsou statisticky dostatečně významné, abychom věděli s jistotou, co preferují,“ přiznává výzkumný tým.
Tyto systémy s dotykovou obrazovkou jsou navrženy tak, aby umožnily opicím napodobit činnosti, kterým se obvykle věnují ve volné přírodě.
Tím, že se zapojí do těchto interakcí, dochází ke stimulaci kognitivních schopností. To je prospěšné pro jejich fyzické a duševní zdraví, připomíná server True Viral News. Interaktivní systém, který nabízí výběr podnětů, je prvním svého druhu.