Vítězem parlamentních voleb v Litvě se stala opoziční sociální demokracie (SD). Vyplývá to z výsledků po sečtení 99 procent hlasů odevzdaných v dnešním druhém kole hlasování. Sociální demokraté získávají celkem 52 mandátů ve 141členném parlamentu, dosavadní vládnoucí strana, konzervativní Vlastenecký svaz premiérky Ingridy Šimonytéové, 28 poslaneckých křesel. Premiérčino uskupení uznalo porážku, informují tiskové agentury.
„Jsem lidem v Litvě velmi vděčná, že pro nás tak aktivně hlasovali,“ řekla předsedkyně SD a dosavadní europoslankyně Vilija Blinkevičiutéová. „Volební výsledky ukázaly, že lidé v Litvě, ať už žijí ve velkoměstech, městečkách nebo vesnicích, chtějí a potřebují úplně novou vládu,“ citovala ji agentura DPA.
Lithuania’s opposition Social Democratic Party won parliamentary elections, pushing out Prime Minister Ingrida Šimonytė and her incumbent Homeland Union — Lithuanian Christian Democrats. https://t.co/wSUS9wRQsO
— POLITICOEurope (@POLITICOEurope) October 27, 2024
Sociální demokraté mají v plánu vytvořit vládní koalici se dvěma menšími stranami, Demokratickou unií „Za Litvu“ a Unií litevských rolníků a zelených.
Šéf Vlasteneckého svazu a šéf litevské diplomacie Gabrielius Landsbergis uznal porážku své strany. Řekl, že doufá, že sociální demokraté sestaví zodpovědnou vládu.
Agentura DPA píše, že v parlamentu v novém složení bude také nová populistická strana Úsvit Němenu, několik malých stran a nezávislých kandidátů. Hlasovat přišlo asi 41 procent oprávněných voličů.
V Litvě, členské zemi EU a NATO s 2,9 milionu obyvatel, se do jednokomorového parlamentu volí 70 ze 141 poslanců poměrně a 71 většinově. Pokud při většinovém hlasování v jednomandátových volebních obvodech kandidát nezíská většinu, koná se druhé kolo. První kolo voleb se konalo před dvěma týdny.
Od případné budoucí vlády v čele se sociálními demokraty se očekává, že zachová tvrdý postoj vůči Rusku i vyšší údaje na obranu, které letos dosáhnou asi tří procent hrubého domácího produktu (HDP). Severoatlantická aliance, jíž je Litva členem, od svých členů žádá, aby dávali na obranu alespoň dvě procenta HDP.
Agentura Reuters uvedla, že pozici koaliční vlády premiérky Šimonytéové výrazně oslabila inflace, která se předloni vyšplhala přes 20 procent, zhoršující se veřejné služby a prohlubující se propast mezi bohatými a chudými.
Pobaltské státy, včetně Litvy, patří v poměru ke svému HDP mezi země, které nejvíce podporují Ukrajinu. Ta se už třetím rokem brání ruské vojenské invazi. Tři čtvrtiny obyvatel Litvy si podle průzkumu z letošního jara myslí, že Rusko by v blízké budoucnosti mohlo napadnout jejich zemi.