Bývalý syrský prezident Bašár Asad tvrdí, že nikdy neměl v úmyslu uprchnout do Ruska. Stojí to v prvním prohlášení od pádu Damašku před devíti dny, které se objevilo na jeho účtu na Telegramu. Informoval o tom server BBC či CNN.
Asadovo údajné prohlášení bylo v pondělí umístěno na kanál Telegram patřící syrskému prezidentovi. Podle BBC však není jasné, kdo účet v současné době ovládá, ani zda jej napsal opravdu Asad. Pokud je autentické, bylo by to poprvé, co se veřejně vyjádřil k událostem od pádu svého režimu.
Former Syrian President Bashar al-Assad, in his first statement since his ousting, detailed his evacuation to Russia under drone attack https://t.co/rMgUw7qYB4 pic.twitter.com/jnQAkfJlpf
— Reuters (@Reuters) December 16, 2024
Text byl zveřejněn v arabštině i angličtině. Bývalý syrský vůdce údajně popisuje, co se stalo 8. prosince a jak byl obklíčen na ruské základně.
„Můj odchod ze Sýrie nebyl ani plánovaný, ani k němu nedošlo v posledních hodinách bojů, jak někteří tvrdili. Naopak, zůstal jsem v Damašku a plnil své povinnosti až do časných ranních hodin v neděli 8. prosince 2024,“ uvádí se v prohlášení na účtu syrského prezidentství na Telegramu.
Neměl jinou možnost než evakuaci, tvrdí prohlášení
Dále v něm stojí, že když syrské hlavní město padlo do rukou povstalců, vydal se na ruskou vojenskou základnu v provincii Latákíja, „aby dohlédl na bojové operace“. Zjistil, že syrské jednotky opustily pozice. Letecká základna Hmeimim se ocitla pod „silným útokem bezpilotních letounů“ a Rusové se rozhodli ho letecky přepravit do Moskvy.
„Protože neměl žádné reálné možnosti, jak základnu opustit, požádal Moskvu, aby velení základny v neděli 8. prosince večer zajistilo jeho okamžitou evakuaci do Ruska,“ uvádí se v prohlášení. „K tomu došlo den po pádu Damašku, po zhroucení posledních vojenských pozic a následném ochromení všech zbývajících státních institucí.“
V prohlášení se dodává, že „v žádném okamžiku během těchto událostí jsem neuvažoval o odstoupení nebo hledání útočiště, ani takový návrh nebyl učiněn žádnou osobou nebo stranou“.
Asad naznačil, že jeho pozice prezidenta se stala „bezpředmětnou“ poté, co zemi ovládli „teroristé“. „Když stát padne do rukou terorismu a zmizí možnost smysluplně přispívat, jakákoli pozice ztrácí smysl.“
Prezident zmizel
Když syrská města a provincie v rychlém sledu padly do rukou povstalců vedených islamistickou militantní skupinou Haját Tahrír aš-Šám (HTS), Asad nebyl nikde k vidění. Množily se spekulace, že uprchl ze země, protože ani jeho premiér se s ním během vpádu povstalců do Damašku nedokázal spojit.
Asad a jeho rodina přijeli do Moskvy poté, co jim byl v Rusku udělen azyl z důvodů, které státní média vysvětlila jako „humanitární“. V noci na 8. prosince to uvedl oficiální zdroj v Rusku pro CNN. Oficiálně to však potvrzeno nebylo.
Kreml minulou středu informoval, že zajištění bezpečnosti ruských vojenských základen a diplomatických misí v Sýrii má „prvořadý význam“. Poznamenal, že Moskva udržuje s novým vedením v Damašku kontakt.