Tato pivní zahrádka, tyčící se ve výšce přes 1800 m v bavorských Alpách, byla kdysi Hitlerovým dárkem k 50. narozeninám.
Když se spojenci po německé porážce v den D hnali západní Evropou, jedním z míst, které bylo potřeba získat, bylo nechvalně známé Orlí hnízdo. Toto panství, které sedělo na ve výšce přes 1800 m na jednom z Alpských vrchoků, ve skutečnosti dostal Hitler jako dárek k narozeninám.
Název „Orlí hnízdo“ přijali Spojenci, ale v celém Německu bylo známé jako „Kehlsteinhaus“. Nachází se na vrcholu pohoří Obersalzberg v jedné z nejkrásnějších částí Bavorska s výhledem na městečko Berchtesgaden.
Mosazný výtah i krb od Mussoliniho
Orlí hnízdo bylo navrženo jako dárek k 50. narozeninám pro Adolfa Hitlera. Dům, který zadal a dohlížel na něj Martin Bormann, zůstává dodnes impozantním technickým počinem. Vedla k němu dodnes nejstrmější německá silnice. Bormann najal italské inženýry a stavitele silnic, odborníky na klikaté serpentiny vedoucí přes Alpy.
Strmá horská cesta končila tunelem vyhloubeným ve sklále, na jehož konci byl, stejně jako dnes, nablýskaný mosazný výtah. S energií, kterou stále dodává motor ponorky, výtah přepravoval nechvalně proslulého majitele i jeho hosty až na vrchol hory. Samotný dům byl poměrně skromný, ale luxusně vyzdobený (krb z červeného mramoru byl darem od Mussoliniho) a výhledy na Německo a Rakousko byly velkolepé.
Ve skutečnosti však Hitler jen zřídka vkročil do toho objektu. Říkalo se o něm, že trpí nejen chronickou klaustrofobií, ale také závratí. A tak raději trávil čas ve svém honosném sídle níže pod horou, nechvalně proslulém Berghofu. Slavné fotografie Hitlera, jak v létě odpočívá s Evou Braunovou, psem a obklopený dětmi, byly ovšem pořízeny v Orlím hnízdě. Velká část vnitřního kruhu nacistické strany si také stavěla domy v okolí, protože Hitler zde strávil zhruba třetinu svého času u moci. Vznikla zde vesnice pro asi 2000 lidí, s kilometry dosud skrytých bunkrů a tunelů, které byly vyhloubeny do úbočí hory.
Orlí hnízdo mělo takovou symbolickou moc, že různé divize spojeneckých sil mezi sebou závodily, aby byly co nejdříve v Berchtesgadenu a poté na vrcholku hory. Několik jednotek si tak současně nárokuje tu čest být jako první v Orlím hnízdě, včetně francouzské 2. obrněné divize a ještě slavnější (jak připomíná drama HBO Band of Brothers) americká 101. výsadková Easy Company.
Proměna v turistickou restauraci
V roce 1960 byla kontrola nad Orlím hnízdem předána zpět německé vládě spolu s problémem, co s Orlím hnízdem dělat. Stejně jako u mnoha bývalých nacistických staveb zde byla obava ze zachování památky, která by mohla sloužit jako symbol pro neonacisty. A tak se velkolepé Orlí hnízdo, Hitlerův dárek k 50. narozeninám, proměnilo v to, čím je dnes. Pivní zahrádku a restauraci, pouze s malými zmínkami o svém bývalém nechvalně známém majiteli. Prohlídky s průvodcem však vyžadují povinné zastávky v „Dokumentačním centru“ v Obersalzbergu. Je zde muzeum, které vypráví celý příběh o hrůzách éry nacistické strany v Německu.
V poklidném, krásném alpském městečku Berchtesgaden je v noci stále možné vzhlížet k horám tyčícím se vysoko nad nimi a na jedné z nejvyšších vidět vzdálené mihotavé světlo vycházející z Orlího hnízda.