Osli i další koňovití jsou známí tím, že v oblastech, kde je suchá zem, hledají vodu a hrabou díry do země. Vytvoří tak jakési studny. Nový výzkum naznačuje, že z toho může těžit mnoho zvířat, neboť se tím zvýší počet míst s dostupnou vodou. Informuje o tom server ScienceNews.
V pouštních oblastech je pro zvířata voda nedostatkovým zbožím. Zvířata jsou tomu proto různě přizpůsobena. Kupříkladu pouštní želvy uchovávají vodu ve svých měchýřích. Když prší, měchýř naplní a v suchých obdobích z něj vodu získávají.
Koňovití to ale mnohým zvířatům usnadňují. Hrabou totiž v prašné zemi dokud nenarazí na podzemní zásoby vody. Vědci v Science ukazují, jaké výhody to má pro celý ekosystém. Studny totiž mohou působit jako pouštní oázy, které poskytují během období sucha hlavní zdroj vody.
V Severní Americe, kde se výzkum uskutečnil, ale osli a koně nepatří mezi oblíbence. Do oblasti byli introdukováni během posledních 500 let, pošlapávají původní vegetaci a mohou mít také špatný vliv na původní zvířata.
Ekolog Erick Lundgren si ale v roce 2014 všiml, jak vyhrabávají studny a přestože se na tyto tvory kouká jako na zvířata, co ekosystému škodí, zajímalo ho, zdali studny poskytují zdroj vody, když je jí nedostatek.
Během let 2015 až 2018 tak zmapoval s týmem vědců plochu, kterou voda ve studnách a říčkách napájených podzemní vodou zaujímala v Sonorské poušti v Arizoně. Ukázalo se, že studny vykopané koňovitými zvýšily dostupnost vody, a to obzvlášť, když teplota vzrostla.
Na jednom místě byly studny dokonce jediným zdrojem pitné vody, když říčka vyschla. V jiných místech studny tvořily až 74 % dostupného zdroje vody. Snížila se také vzdálenost mezi zdroji. Dle Lundgrena se snížil také počet střetů, ke kterým u zdrojů vody může docházet.
Ke studnám chodí lvi i medvědi
Vědci na pět míst v Sonorské a Mohavské poušti umístily také kamery. Zdokumentovali zde 57 obratlovců jako jsou různé druhy ptáků či pumy, kteří se vydali ke studnám. Podobné množství zvířat se vydalo k říčkám.
„Dokonce jsme zdokumentovali medvěda baribala, jak pije ze studny,“ uvádí Lundgren.
Studny mohou být také vhodné pro některé stromy, které vyžadují k růstu otevřené vlhké plochy. Studie tak ukazuje, jak osli a koně mohou upravit ekosystém a posloužit i dalším druhům.
Bude však potřeba dalšího výzkumu, aby se ukázalo, jak důležité studny z hlediska fungování ekosystémů jsou. A přestože tato studie poukazuje na přínosy koní a oslů pro ekosystémy, je příliš brzo na to říci, zdali jsou pro ně opravdu dobří.