OSN ve čtvrtek uvedla, že navzdory globální pandemii covidu-19 nebylo zpomaleno tempo změny klimatu. Svět zůstává pozadu v boji za snížení emisí uhlíku. Informuje o tom agentura Reuters.
V loňském roce došlo kvůli koronavirové pandemii k ekonomickému poklesu. Kupříkladu odvětví dopravy, které stojí dle CAIT Climate Data Explorer za jednou pětinou globálních emisí oxidu uhličitého, zaznamenalo značný pokles. Přesto došlo pouze k dočasnému poklesu emisí CO2. To nestačilo zvrátit rostoucí hladiny skleníkových plynů v atmosféře, uvádí Světová meteorologická organizace (WMO).
„Někteří si mysleli, že by lockdowny měly mít pozitivní dopad na atmosféru, což ale není tento případ,“ řekl generální tajemník WMO Petteri Taalas na tiskové konferenci dle agentury Reuters.
Cíl Pařížské dohody o změně klimatu snížit globální oteplování na 1,5 stupně Celsia nad úroveň před průmyslovou revolucí pravděpodobně dle WMO svět nesplní. Cíle pro snižování emisí totiž nejsou plněny, uvádí organizace ve své zprávě United in Science 2021. Ta ukazuje nejnovější vědecká data a zjištění související se změnou klimatu.
„Toto je kritický rok pro opatření v oblasti klimatu,“ řekl generální tajemník OSN Antonio Guterres. Dle něj výsledky alarmicky ukazují, jak daleko jsme se odklonili.
Koncentrace hlavních skleníkových plynů nadále rostly
„V letošním roce došlo k opětovnému vzestupu emisí fosilních paliv, stálému nárůstu koncentrace skleníkových plynů a vážným meteorologickým jevům ovlivněným člověkem, které měly vliv na zdraví, životy a živobytí na všech kontinentech,“ řekl.
Dle OSN koncentrace hlavních skleníkových plynů (oxid uhličitý, metan a oxid dusný) v atmosféře v roce 2020 a v první polovině roku 2021 nadále rostly.
Celkově patřila v uplynulých 5 letech průměrná globální teplota mezi nejvyšší v historii. Dle odhadů je o 1,06 °C až 1,26 °C nad předindustriální úrovní.
Zpráva dále varuje, že je zde 40% šance, že průměrná globální teplota v jednom z příštích pěti let bude alespoň o 1,5 °C vyšší oproti předindustriální úrovni.
„Pokud nedojde k okamžitému, rychlému a velkému snížení emisí skleníkových plynů, nebude možné omezit oteplování na 1,5 °C, což bude mít katastrofální důsledky pro lidi a planetu, na které jsme závislí,“ dodal Guterres.