Ve městě Enerhodar vypadl tento týden kvůli ostřelování proud, který napájel i Záporožskou jadernou elektrárnu. Ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii spadající pod Organizaci spojených národů tak varoval před zhoršující se situací. Operátor elektrárny by totiž mohl vypnout poslední reaktor. Elektrárna by následně byla závislá pouze na nouzových generátorech. Informoval o tom server BBC a France 24.
Bezpečnost největší jaderné elektrárny v Evropě na jihu Ukrajiny se tento týden zásadně zhoršila. „Jedná se o neudržitelnou situaci, která začíná být čím dál více riskantní. Je naprosto nepřípustná, nemůžeme ji nadále tolerovat,“ vyjádřil se podle serveru BBC generální ředitel Mezinárodní agentury pro atomovou energii (IAEA) spadající pod Organizaci spojených národů (OSN) Rafael Grossi ve svém prohlášení. Před víkendem rovněž varoval před jejím úplný výpadkem.
Záporožská jaderná elektrárna je od března obsazená ruskou armádou. Od té doby v oblasti a přilehlém městě Enerhodar dochází k bojům a ostřelování elektrárny. Není však zcela jasné, zda za něj může především ruská nebo ukrajinská armáda, jelikož se obě strany navzájem obviňují. V pátek ale střelba zcela vyřadila proud, který napájel rovněž přilehlou jadernou elektrárnu. Obyvatelé Enerhodaru pak v současnosti nemají tekoucí vodu, elektřinu, ani fungující odpady.
Renewed shelling has damaged a back-up power line between #Ukraine’s #Zaporizhzhya Nuclear Power Plant (#ZNPP) and a nearby thermal power station, further underlining significant nuclear safety risks at the facility, the IAEA learnt at the site. https://t.co/OgqbxLA1wL pic.twitter.com/h3dvFBmv4A
— IAEA – International Atomic Energy Agency (@iaeaorg) September 7, 2022
Kvůli pokračujícím bojům však není pravděpodobné, že by se proud podařilo opět nahodit. Operátor elektrárny má proto podle Grosse uvažovat o vypnutí posledního z šesti reaktorů. Ten ale zajišťuje ochlazování a další klíčové bezpečnostní funkce. V případě jeho odpojení by byla elektrárna zcela závislá na nouzových generátorech poháněných naftou. „Zoufalé okolnosti“ by navíc mohly přispět ke snížení už tak nedostatečného personálu přítomného v elektrárně.
Ruská armáda zavraždila dva zaměstnance elektrárny, nejméně deset je pohřešovaných
Od začátku okupování elektrárny měla ruská armáda zavraždit nejméně dva pracovníky elektrárny. Podle šéfa hlavní ukrajinské agentury pro jadernou energii pak rovněž zajala nebo zneužila na desítky dalších zaměstnanců. „Postupně byl zaveden režim obtěžování personálu,“ prohlásil podle serveru France 24 Petro Kotin. Dodal, že asi deset zaměstnanců se dosud pohřešuje. Také z toho důvodu vyzval v pátek šéf IAEA Rafael Grossi k opětovnému ukončení bojů v oblasti.
Výzvu Grossiho pak podpořili také zástupci Ruska. „Ředitel má naši plnou podporu,“ napsal si na svůj twitterový účet ruský ambasador pro IAEA Mikhail Ulyanov. K vytvoření bezpečné zóny přitom IAEA vyzvala už tento týden v úterý. Minulý týden rovněž na místo poslala tým 14 pracovníků. Dva z toho přitom v elektrárně zůstávají, aby zaručili její bezpečnost. Ve středu také podle serveru Al Jazeera Kyjev vyzval k vytvoření mezinárodní mise, který by na elektrárnu dohlížela.