Ve sportu všudypřítomné poklekávání na kolena zřejmě vezme za své. Akce na podporu práv hráčů tmavší pleti nemá podle některých vůbec smysl. Třeba druholigový Brentford už o podobném gestu nechce ani slyšet.
Situace v anglickém fotbale by se dala označit za přinejmenším nepříjemnou. Fotbalovým příznivcům už pomalu dochází trpělivost. Frustraci ze zákazu vstupu na stadiony řeší po svém – na sociálních sítích. Zlobu schytávají hlavně fotbalisté tmavé pleti. A to se přitom za jejich práva bojuje.
V poslední době se toho na tohle téma namluvilo dost a dost. Smrt afroamerických občanů USA pozvedla za oceánem vlnu negativních emocí a i přes probíhající pandemii nemoci covid-19 se právě tady rozmohly značné protesty.
Vycházelo se do ulic, sportovci bojkotovali své duely. Všechno už vypadalo nadějně i s příchodem dnes již tradičního gesta – pokleknutí před úvodním hvizdem. I to už se ale některým přestává líbit. Řeší se případ s názvem: Anglie. Tam má tento krok jen pramalý efekt.
Už to dělat nebudeme, zní z Brentfordu
Vedoucí tým druhé nejvyšší anglické soutěže vydal o víkendu prohlášení, které vyústí v nepokračování poklekávání před zápasy. „Jako parta hráčů jsme se rozhodli, že před zápasy už si klekat nebudeme. Dělali jsme to od července, stejně jako ostatní. Už ale nevěříme tomu, že to má nějaký efekt,“ myslí si reprezentanti Brentfordu.
„Zažili jsme rasistické urážky na vlastní kůži a v minulosti i současnosti jsme také viděli několik děsivých komentářů na adresu ostatních hráčů,“ dodali. S gestem je tak konec. A anglická fotbalová asociace neví, jak dál. Radikálové ve svém ustavičném urážení nepřestávají. S tím by se ale mělo něco dělat.
Ďáblové klopýtli s předposledním, schytal to opět Martial
Největší vlnu nevole schytávají v poslední době hráči slavného Manchesteru United. Klubu se nedaří a podle fanoušků na tom nesou největší vinu právě tmavší fotbalisté. Přesněji útočníci Anthony Martial, Marcus Rashford nebo mladičký stoper Axel Tuanzebe.
Nápor na psychiku dostává hlavně první jmenovaný. Rudí ďáblové na hřišti předposledního West Bromu o víkendu jen remizovali, za což si vyslechl kritiku právě Francouz. Není to ale jen on. Už dříve se stal terčem urážek bek Chelsea James a jeho sestra nebo forvard Wilfried Zaha z Crystal Palace.
„Celé tohle pokleknutí… proč si musím klekat, abych ukázal, že na nás záleží? Proč musím na zádech nosit nápis Black Lives Matter, abych tím ukázal, že na nás záleží? Jsou to všechno ponižující věci,“
nechal se slyšet Zaha.
Kdy tohle všechno skončí? To nikdo neví. Fotbalová asociace v Anglii by každopádně měla začít něco dělat. Tohle totiž může ještě skončit hodně špatně.