Starosta Ottawy Jim Watson v neděli vyhlásil stav nouze. Reagoval tak na bezprecedentní devítidenní blokádu centra hlavního města Kanady, za níž stojí řidiči kamionů, kteří protestují proti povinnému očkování a vládě premiéra Justina Trudeaua. Informovaly o tom agentura Reuters a stanice BBC.
„(Tohle) odráží vážné nebezpečí a hrozbu pro bezpečnost obyvatel, kterou představují pokračující demonstrace, a zdůrazňuje potřebu podpory od jiných jurisdikcí a úrovní vlády,“ uvedl Watson v prohlášení.
Ottawský starosta také oznámil, že se situace „zcela vymkla kontrole“, přičemž demonstrantů je na místě více než policistů. Podle BBC se také objevily zprávy o rasově motivovaných útocích. Centrum metropole je paralyzováno, silnice blokují vozidla a stany.
Takzvaný Konvoj svobody vznikl na protest proti povinnému očkování pro řidiče kamionů, kteří se do Kanady vracejí ze Spojených států. Neočkovaní po návratu musí nastoupit do 14denní karantény. Demonstrace se nicméně proměnila v protest proti vládě Trudeaua s důrazem na nesouhlas s povinným očkováním.
Nespokojení Kanaďané, kteří se shromáždili v centru Ottawy poblíž budov parlamentu, aktuálně požadují zrušení všech opatření zavedených v souvislosti s šířením koronaviru.
Protestující, kteří demonstraci proměnili v party, se chovají stále „necitlivěji“, přičemž se na místě neustále ozývá „houkání klaksonů, sirén a (odpalování) pyrotechniky“, řekl Watson v rozhovoru pro kanadskou rozhlasovou stanici CFRA. „Tuto bitvu prohráváme,“ prohlásil starosta a dodal: „Své město musíme získat zpět.“
Obyvatelé Ottawy si stěžují zejména na hluk, znečištění a agresivní chování některých lidí. Demonstranti podle Reuters také rozbíjeli okna a vyhrožovali reportérům a zdravotníkům.
Ottawská policie dle svého vyjádření shromažďuje důkazy, které budou použity při trestním stíhání. Příslušníci bezpečnostních složek rovněž zakročí proti lidem, kteří se na místo pokoušejí dopravit kanystry, aby natankovali stovky kamionů. Tahače přitom blokují většinu silnic v centru města.
Kanadský ministr vnitřní bezpečnosti Marco Mendicino v neděli řekl, že vláda v této záležitosti neustoupí. „V otázce vakcín a povinného očkování proběhlo hlasování… ve volbách (2021). Jednoduše plníme slib, který jsme dali s podporou velké většiny Kanaďanů,“ řekl v televizi CBC.
Protesty charakterizuje vysoká míra organizovanosti
Demonstranty podporuje propracovaný dodavatelský řetězec. V centru hlavního města vyrostla komunitní kuchyň, jsou tu ale i skákací hrady pro děti. Blokáda se částečně opírá o financování od sympatizantů ve Spojených státech, uvedla policie.
Server GoFundMe v pátek stáhl stránku darů pro Konvoj svobody s tím, že porušuje podmínky služby. „Nyní máme důkazy od orgánů činných v trestním řízení, že se dříve pokojná demonstrace proměnila v okupaci. Policie hlásí násilí a jinou nezákonnou činnost,“ napsal web v prohlášení. Pod heslem „Freedom Convoy“ lze na GoFundMe nicméně stále nalézt řadu aktivních stránek.
Konvoj svobody a jeho kroky dříve pochválili americký prezident Donald Trump nebo šéf společnosti Tesla Elon Musk.
Policie uvedla, že obvinila čtyři lidi z trestných činů z nenávisti a společně s americkým Federálním úřadem pro vyšetřování (FBI) prošetřuje výhrůžky veřejně známým osobám.
Organizátoři demonstrací uvedli, že se v neděli zdrží používání klaksonů po dobu čtyř hodin „jako gesto dobré vůle“.
Trudeau, který se po pozitivním testu na covid-19 izoluje, vyloučil, že by k rozpuštění protestu použil armádu. Kvůli obavám o bezpečnost minulý víkend premiér s rodinou opustil svůj dům v centru města a jeho poloha nebyla zveřejněna.
Ministerský předseda prohlásil, že Konvoj svobody představuje „malou okrajovou menšinu“, která nereprezentuje názory Kanaďanů. Zhruba 90 procent kanadských přeshraničních řidičů kamionů očkování proti covidu-19 podstoupilo, připomněla agentura Reuters.