Pacienti s rakovinou jsou mnohem méně chráněni po první dávce vakcíny Pfizer/BioNTech než ostatní lidé, zjistila první studie na toto téma. Teprve druhá dávka jim poskytne dostatečnou imunitu. Proto se u onkologicky nemocných má zvažovat kratší doba mezi očkováním, informuje BBC.
Studie, na které se podílela londýnská King’s College společně s Francis Crick Institute uvedla, že pacienti s rakovinou jsou v mezidobí mezi první a druhou dávkou mnohem více zranitelní. Ve Velké Británii je nyní čekací doba na druhou dávku vakcíny Pfizer tři měsíce. Vláda ji prodloužila z původních tří týdnů právě proto, aby víc zájemců dostalo první dávku a byli aspoň nějak chráněni. Pacientské organizace nyní volají po tom, aby se čekací doba u onkologicky nemocných zkrátila. Ve Velké Británii dostalo už první dávku vakcíny 1,2 milionů onkologicky nemocných, kteří jsou prioritní skupinou.
Studie se zúčastnilo celkem 205 onkologických pacientů s nádory prsu, plic, střev a s rakovinou krve. Výzkumníci je testovali na přítomnost protilátek a T-buněk, které by signalizovaly, že imunitní systém se koronaviru umí ubránit. Tři týdny po první dávce vakcíny se imunitní odpověď našla u 39 procent lidí s nádory a 13 procent pacientů s rakovinou krve (leukémií). Naopak u zdravých lidí, kteří se studie zúčastnily také, se protilátky objevily z 97 procent.
Čím dříve, tím lépe
Po druhé dávce měli ale už všichni pacienti s nádorovým onemocněním protilátky z 95 procent. To ale v případě, že ji dostali do tří týdnů. U těch, kteří museli čekat déle, se situace příliš nezlepšila. U zkoumaných pacientů s nádory, kteří dostali druhou dávku po pěti týdnech, se imunita objevila ze 43 procent, u trpících leukémií jen z osmi procent. U zdravých lidí byly ovšem výsledky po druhé dávce po pěti týdnech ještě lepší: tam se protilátky objevily ze sta procent, tedy u všech.
Výsledky tak naznačují, že delší prodleva mezi první a druhou dávkou vakcíny Pfizer funguje velmi dobře u zdravých lidí, u nemocných je to ale horší. „Jednotný postup zřejmě nelze aplikovat na všechny,“ řekla onkoložka a spoluautorka studie Sheeba Irshad z King’s College. Doporučila urgentní přehodnocení čekací doby mezi dvěma dávkami u onkologických pacientů. Ti by měli i po prvním očkování striktně dodržovat všechna protiepidemická opatření. „Léčba rakoviny má výrazný účinek na imunitní systém pacientů. Potřebují dostat druhou dávku velmi rychle,“ řekla. Na místě jsou podle ní také obavy, že pokud nejsou tito pacienti dostatečně chráněni po dobu několika týdnů, mohou nakazit i lidi, kteří o ně pečují.
Studie ještě neprošla řádnou oponenturou a největší britský ústav pro výzkum rakoviny Cancer Research UK doporučuje pacientům, aby se řídili radami svých lékařů. Někteří vědci upozorňují i na to, že studie se zakládá na velmi malém počtu pacientů. Volají ale po tom, aby co nejrychleji prošla recenzním řízením, aby mohlo případně rychle dojít ke změně strategie.