Středeční inaugurace Joe Bidena, nového prezidenta USA, vzbuzuje naděje i v Pákistánu. Pákistánský ministr zahraničí se vyjádřil pro Al-Džazíru, arabskou televizní stanici sídlící v Kataru, že země doufá ve větší spolupráci s Bidenovou administrativou.
Karáčí, Pákistán – Ministr zahraničí Shah Mehmood Qureshi uvedl, že jeho země doufá ve větší spolupráci s novou americkou vládou. Vyzval Joe Bidena, aby navázal na probíhající afghánský mírový proces a stažení amerických jednotek ze země.
Přímé rozhovory mezi afghánskou vládou a Talibanem, proti němuž USA vedly téměř 20 let válku, pokračují v katarském hlavním městě Dauhá, ale pokrok je velmi pomalý. V posledních týdnech došlo k nárustu násilí a bombových útoků po celé zemi. Z těchto útoků viní afghánská vláda Taliban.
Pákistán se snaží pomoci při jednání o situaci v Afghánistánu a dialogu mezi USA a Talibanem. Nyní vyzval USA, aby dohody dodržovaly a v jednání pokračovaly.
„Myslím si, že by si Bidenova administrativa měla uvědomit, že v Afghánistánu existuje příležitost. Měli by pokračovat v zahájených rozhovorech,“ řekl ve čtvrtek Qureshi Al-Džazíře. „Po dlouhé době jsme se začali pohybovat správným směrem,“ dodal.
Bývalý americký prezident Donald Trump zrychlil časový plán pro odchod vojsk, který byl dohodnut s Talibanem v únoru loňského roku. Bidenova administrativa tak nyní nastupuje v okamžiku, kdy se na půdě Afghánistánu nachází 2 500 amerických vojáků.
Podle loňské průlomové dohody mají všichni američtí vojáci opustit Afghánistán do dubna, ale Pentagon nedávno naznačil, že by se odchod mohl oddálit, pokud násilí neskončí. „Jsme znepokojeni, protože máme obavy, že násilí může celou věc negativně ovlivnit,“ komentoval to Qureshi. „Pákistán udělal hodně pro to, abychom vytvořili prostředí pro usnadnění mírového procesu,“ uvedl, když za násilí vinil osoby, které „těží z válečné ekonomiky. Tito lidé nesdílejí naši vizi, kterou je mírumilovný, stabilní a prosperující Afghánistán.“
Sbližování zájmů
Biden zdědí obtížnou závěrečnou část nejdelší americké války, ale také vztah s Pákistánem vyzbrojeným jadernými zbraněmi. Tento vztah se během předchozí americké administrativy propadl na svá minima. Za vlády prezidenta USA Baracka Obamy, kdy byl Biden viceprezidentem, byly vztahy mezi USA a Pákistánem poznamenány obviněním USA z války v Afghánistánu. USA zas vinily Pákistán z podpory Talibanu a jeho spojence, sítě Haqqani.
V roce 2018 Trump snížil pomoc Pákistánu o 1,1 miliardy dolarů kvůli stejným obviněním. Zároveň obvinil Islamabad z toho, že neposkytl USA „nic jiného, než lži a podvody“.
Vztahy se začaly zlepšovat, když Trumpova administrativa zahájila přímá jednání s Talibanem. Ta byla vedena zejména zvláštním vyslancem USA v Afghánistánu Zalmayem Khalilzadem. Celému procesu výrazně napomohl právě Pákistán.
Quareshi se po inauguraci nového prezidenta USA vyjádřil: „Náš přístup, myšlení, cíle a sdílené vize jsou do značné míry v souladu s prioritami nové správy. A toto sbližování lze dále budovat“. Bidenův ministr obrany Lloyd Austin označil Pákistán za „zásadního partnera“ míru v Afghánistánu.