Úřady v Pákistánu se připravují na hrozbu dalších vydatných dešťů a záplav. Proto nařídily armádě ochránit před velkou vodou klíčovou elektrárnu, která elektřinou zásobuje miliony lidí. Obyvatelé Pákistánu jsou vůči dalším dešťům zranitelní. Kvůli záplavám, které si vyžádaly téměř 1400 životů, mnozí z nich nemají střechu nad hlavou. Situaci zkomplikovala i prachová bouře. Informoval o tom deník The Guardian a agentura Reuters.
Pákistánský meteorologický úřad v pondělí podle informací deníku The Guardian varoval před dalšími dešti v nadcházejících dnech.
Úřady v provincii Sindh nařídily armádě ochránit klíčovou elektrárnu v okrese Dadu, která zásobuje elektřinou miliony lidí. V případě jejího zaplavení by se tyto domácnosti ocitly bez proudu.
Pakistan rushes to protect key power station as flood threat rises https://t.co/BLhg0WgzkP
— The Guardian (@guardian) September 13, 2022
Elektrárna se nachází v jižní části provincie, jedné z nejhůře zasažených oblastí masivními povodněmi, které si od června vyžádaly téměř 1400 obětí. Zásobuje celkem šest provinčních okresů.
Vojáci údajně začali posilovat hrázi postavenou před nádražím. „Už byla přijata veškerá preventivní opatření k záchraně sítě pro případ, že by došlo k záplavám,“ řekl v pondělí agentuře Reuters nejvyšší představitel okresu Murtaza Ali Shah.
Lidé přišli i o stany
Záplavy způsobené monzunovými dešti, které v Pákistánu vypukly v polovině června, postihly 33 milionů lidí a zatopily čtvrtinu země. Voda zatopila domy, silnice, železnice, úrody a odplavila dobytek. Napáchané škody se odhadují na 30 miliard dolarů.
Pákistánská vláda a generální tajemník Organizace spojených národů (OSN) António Guterres obviňují z těchto neobvykle rozsáhlých záplav změny klimatu, které vedou k extrémnímu počasí.
Obyvatelé Pákistánu jsou vůči záplavám zranitelní. Mnoho z nich muselo opustit své domovy. Lidé žijí ve stanech, neboť nemají kam jít. Často ve špatných hygienických podmínkách, díky nimž hrozí vznik ohnisek nemocí.
V pondělí situaci zkomplikovala prachová bouře, která zasáhla město Sehwan. Vítr vyrval a odnesl stovky stanů lidí, kteří zůstali bez domovů. Ti jsou teď vůči záplavám nejvíce zranitelní.
„Kam bychom šli, kdyby pršelo. Sedíme pod širým nebem. Nevíme, co jíst, co vařit,“ řekl pro Reuters Muhammad Hasan, jehož prachová bouře zasáhla. „Všechny stany dnes vyvrátil silný vítr. Nevíme, kam jít. Jsme zoufalí,“ přiznal.
Agentury při OSN začaly pracovat na posuzování míry obnovy Pákistánu. Záplavy způsobily značné škody v infrastruktuře.
Na Pákistán spadlo v červenci a srpnu 391 milimetrů srážek. To je o 190 procent více, než jaký byl v posledních 30 letech průměr.