Olivy jsou na Západním břehu Jordánu nejdůležitějším zemědělským produktem a pro mnoho Palestinců zdrojem obživy. Nynější izraelsko-palestinský konflikt však komplikuje sklizeň. Na farmáře útočí izraelští osadníci a izraelská armáda zablokovala přístup k olivovým sadům. Informují o tom BBC a The Guardian.
Tak jako každou sezonu po několik desetiletí, i v jedno čtvrteční odpoledne minuly měsíc se vydala Hanan Abu Salameh (59 let) do svého sadu posbírat olivy. Během několika minut ležela matka sedmi dětí mrtvá v prachu. Zabil ji izraelský voják.
Podle jejího syna a manžela padlo několik výstřelů. Izraelské obranné síly (IDF) uvedly, že incident prošetřují. Příbuzní ale nemají velkou naději na spravedlnost. Nešlo přitom o ojedinělý incident, upozornil server BBC News.
Palestinian olive harvest under threat from Israeli attacks and restrictions https://t.co/fdFk9ZVScf
— BBC News (World) (@BBCWorld) November 20, 2024
Olivy jsou nejdůležitějším zemědělským produktem na Západním břehu Jordánu. Výnos při dobré sklizni se odhadem blíží 70 milionům amerických dolarů (asi 1,5 miliardy korun). Přímý zisk ze sklizně oliv má na tomto území zhruba 110 tisíc zemědělců.
Dalších 50 tisíc lidí se živí sklizní oliv zprostředkovaně, uvedl podle listu The Guardian svaz palestinských zemědělců. Olivy však nejsou v oblasti jen zdrojem obživy, jsou národním symbolem a kácení olivovníků je považováno za zločin.
Založení olivového sadu vyžaduje hodně úsilí a trpělivosti. Některé stromy sice nesou plody už po třech dnech, většinou to ale trvá mnohem déle. Pokud se to povede, dožívají se 500 let – v některých případech dokonce až dvou tisíc roků.
Nenávidí olivovníky, tvrdí farmáři
Palestinští zemědělci si stěžují, že izraelská armáda nenávidí olivovníky a obviňuje ji spolu s izraelskými osadníky z jejich ničení dlouhodobě. Jenomže po loňském 7. říjnu se situace ještě dramaticky zhoršila.
Izraelští osadníci palestinské zemědělce napadají a olivovníky kácejí nebo zapalují, zatímco izraelská armáda blokuje přístup k sadům v rámci tvrdých represí, které mají podle židovského státu zabránit v útocích teroristů a dalších extremistů.
„Loni jsme ani nemohli sklízet olivy, kromě velmi malého množství,“ přiznal farmář Omar Tanatara. „V jednu chvíli přišla armáda. Olivy, které jsme už nasbírali, hodila na zem a přikázala nám jít domů,“ dodal Omar.
Zároveň uvedl, že na některé lidi začali vojáci střílet. Došlo podle něj i na kácení stromů. Vesničané se však nevzdávají a rychle hráběmi strhávají úrodu, dokud mohou. V některých případech farmáře do sadů doprovázejí zahraniční aktivisté, záruky bezpečnosti ovšem neexistují.
Palestinci z oliv vyrábějí olivový olej, mýdlo a další tradiční olivové produkty. „My jako Palestinci nemáme benzín ani velké společnosti. Stejně jako Záliv závisí na ropě a Američané na podnikání, naše ekonomika je závislá na olivovnících,“ řekl Abd al-Rahman Khalifa, majitel továrny pro výrobu olivových produktů.