Britský soud schválil žádost palestinské rodiny, která využila program určený pro ukrajinské uprchlíky k získání pobytu v zemi. Šestičlenná rodina z Gazy původně neuspěla, ale po odvolání uspěla na základě práva na rodinný život podle Evropské úmluvy o lidských právech.
Rodina, která přišla o domov během izraelsko-palestinského konfliktu, chtěla žít s bratrem otce, který je od roku 2007 britským občanem. Jejich žádost byla původně zamítnuta, protože program byl určen výhradně pro Ukrajince, uvedl deník The Standard.
🔴 Palestinian migrants have been granted the right to live in the UK after applying through a scheme meant for Ukrainian refugees.
— The Telegraph (@Telegraph) February 12, 2025
Read more here ⬇️https://t.co/2blwlnpbVl pic.twitter.com/trG0r6T58j
Případ se dostal k imigračnímu soudu, kde soudce Hugo Norton-Taylor rozhodl v jejich prospěch. „Na kumulativní bázi váha faktorů na straně žalobců představuje velmi silný nárok,“ uvedl soudce. Dále zdůraznil, že situace v Gaze je „extrémně nebezpečná“ a děti rodiny jsou „vysokému riziku smrti nebo vážného zranění vystaveny na denní bázi.“
Rozhodnutí vyvolalo kritiku. Stínový ministr vnitra Chris Philp uvedl, že tento verdikt ukazuje potřebu změny zákonů o lidských právech. „Existují dva miliony lidí pouze v Gaze a desítky milionů v dalších konfliktních oblastech, kteří mají příbuzné v Británii. Zjevně je nemůžeme přijmout všechny,“ uvedl podle GB News.
Ministerstvo vnitra tvrdí, že se snažilo zabránit podání těchto žádostí. „Soud rozhodl proti nám na základě úzkého posouzení konkrétního případu. Nicméně jsme jasně uvedli, že neexistuje žádná cesta pro přesídlování lidí z Gazy a budeme se nadále bránit podobným žádostem,“ uvedl mluvčí ministerstva.
Rozhodnutí soudu přichází v době, kdy Británie zpřísňuje imigrační pravidla. Podle GB News bylo od voleb deportováno téměř 19 000 nelegálních migrantů a cizinců odsouzených za trestnou činnost.