Palestinec z Pásma Gazy našel na svém poli u Chán Júnisu sochu hlavy kanaánské bohyně války a lovu Anat. Podle archeologů je památka vytesaná do vápence stará 4500 let. Měří 22 centimetrů a podle ministerstva cestovního ruchu a památek vlády v Gaze ji našel zemědělec při obdělávání své půdy.
„Představuje kanaánskou bohyni Anat,“ sdělil v prohlášení Džamál abú Rída, který má na ministerstvu na starosti oddělení památek. Řekl, že se socha našla na „obchodní trase využívané kdysi několika civilizacemi“, jež obývaly dnešní palestinské Pásmo Gazy. Nález dokládá, že tímto územím vedla významná obchodní cesta používaná starými civilizacemi a že zdejší sídliště bylo součástí Kanaánu.
„Našli jsme ji náhodou, byla pokrytá blátem, umyli jsme ji vodou,“ sdělil ke svému nálezu Nidal abú Íd. „Uvědomili jsme si, že je to vzácné, ale že to má takovou archeologickou hodnotu, to nás nenapadlo. Děkujeme Bohu a jsme hrdí, že zůstala na naší půdě, v Palestině, od doby Kanaánu,“ dodal abú Íd.
Hlava je nyní k vidění v historické budově zvané Kasr al-Bášá, která slouží v Gaze jako muzeum.
Abú Rída ji veřejnosti ukázal v úterý a řekl, že socha odolala času a odborníci ji pečlivě prozkoumali.
Archeologické nálezy nebyly v minulosti v Pásmu Gazy vítány tak příznivě, uvedla zpravodajská stanice BBC. Pásmu vládne radikální Hamás, jemuž se připisuje zničení velkého opevněného kanaánského města Tall as-Sakan. Demolice místa nacházejícího se jižně od hustě obydleného města Gazy uvolnila parcely pro obytné domy a vojenské základny.
Letos však Hamás nechal znovu otevřít zbytky byzantského chrámu z 5. století, s jehož zrestaurováním pomohli zahraniční dárci. Byly rovněž zastaveny stavební práce na severu Pásma Gazy, kde se našlo 31 hrobů z římského období. Podobná místa by mohla být lákadlem turistů, avšak do Pásma Gazy se kvůli izraelské a egyptské blokádě cizinci dostanou zřídka.