Třetí den ze své čtyřdenní cesty do Iráku navštívil papež František místa v severní části země, které okupovali teroristé z Islámského státu. Pomodlil se přímo u trosek rozbořených kostelů v Mosulu. Informuje o tom BBC a další servery.
Cesta, která začala v pátek, je vůbec první návštěvou hlavy katolické církve v Iráku v historii, zároveň první papežova zahraniční cesta od začátku pandemie. Očekávalo se, že papež tuto „nejnebezpečnější návštěvu“ zruší, a to nejen kvůli koronaviru. Ten je v Iráku momentálně na vzestupu, stejně jako teroristické útoky.
Čeká jej velká mše
Papež přiletěl v pátek do Bagdádu, po návštěvě Mosulu jej čeká mše v hlavním městě Kurdistánu Arbílu (též Erbíl nebo Irbíl). Tam se čeká návštěva deseti tisíce lidí. I proto se oficiality obávají, že zde může dojít k významnému přenosu viru. Irák přijal velmi přísná bezpečnostní opatření, papeže hlídá deset tisíc policistů a v zemi je po dobu papežovy návštěvy zákaz vycházení. Zatím se za svou cestu setkal pouze s významnými duchovními, včetně ajatoláha Al Sistáního, devadesátiletého šíitského duchovního.
Papeže čeká také návštěva největšího křesťanského kostela v Karakoši, který byl také částečně zničen Islámským státem.
Po celou dobu své návštěvy v Iráku volá papež po ukončení násilí a extremismu. Křesťané v Iráku by podle jeho slov měli hrát více prominentní roli jako lidé se všemi právy, svobodami a zodpovědnostmi. Křesťanská komunita v Iráku se po vpádu ISIS silně ztenčila, v zemi jich zůstalo zhruba půl milionu, což je jedno procento všech obyvatel. „Odvěká přítomnost křesťanů v této zemi a jejich přínos zdejšímu národu utváří bohaté dědictví, v čemž si přejí pokračovat,“ řekl papež ve svém prvním projevu v Iráku.
Exodus křesťanů podle něj „nevyčíslitelně ublížil nejen jednotlivcům a komunitám, ale celé společnosti, kterou opustili„.
Mluvil i k jezídům
„Jak je kruté, když je tato země, kolébka civilizace, postižena takhle barbarským úderem, když jsou prastará svatá místa zničena a tisíce lidí – muslimové, křesťané, jezídové – buď vyhnány, nebo zabity,“ uvedl papež František v Mosulu. „My věřící nemůžeme mlčet, když je náboženství zneužité terorismem. Nedopusťme, aby nebeské světlo zastínil mrak nenávisti,“ řekl papež František. Obrátil se tak i k jezídské menšině, kterou teroristé z ISIS při okupaci Iráku obzvlášť perzekvovali a její členy masově vraždili, unášeli a z žen si dělali sexuální otroky. „Bratrství je více než bratrovražda, naděje je mocnější než láska a mír mocnější než válka,“ kázal papež.