Guvernér státu Missouri Mike Parson odmítl udělit milost odsouzenci na smrt Ernestu Johnsonovi (61), který bude v úterý večer popraven. A to i přes to, že se za něj přimluvil sám papež František. Informuje o tom AP News a další servery.
Za Johnsona orodoval nejen papež, ale i dva federální zákonodárci. Vznikla také petice za zmírnění trestu, která má tisíce podpisů. „Papež František si vám dovoluje připomenout jednoduchý fakt, že Ernest Johnson je člověk, a lidský život je posvátný,“ stálo v dopise, který guvernérovi Parsonovi doporučil přímo papežův úřad. Ani přímluva z nejvyšších míst nepomohla.
„Stát je připraven se domoci spravedlnosti a vykonat rozsudek v souladu s verdiktem Nejvyššího soudu v Missouri,“ uvedl republikánský guvernér v prohlášení. Řekl, že se rozhodl nezmírnit rozsudek na doživotí bez možnosti podmínečného propuštění, jak navrhovali odsouzencovi advokáti.
Johnsonův právník Jeremy Weis řekl, že ho rozhodnutí guvernéra velmi zklamalo. „Mám za to, že jsme mu přesvědčivě vysvětlili, že by to bylo morálně správné rozhodnutí. Ale zjevně nesouhlasil,“ řekl Weis. Ten stavěl svou argumentaci na tom, že Johnsonova poprava by porušila osmý dodatek americké ústavy, který zakazuje popravovat mentálně retardované lidi. IQ testy podle něj opakovaně prokázaly, že Johnson má inteligenci malého dítěte, navíc se narodil s tzv. alkoholovým fetálním syndromem a v roce 2008 ztratil dvacet procent mozkové tkáně, když mu lékaři z hlavy vyoperovali nezhoubný nádor.
Rovněž dva poslanci za Demokratickou stranu, Cori Bush a Emmanuel Cleaver, se na Parsona obrátili s tím, aby život odsouzence ušetřil, protože je černé pleti. Bush v telefonickém interview řekla, že černoši a Latinoameričané jsou v Americe nebývale často popravováni. I ona navíc poukázala na fakt, že poprava mentálně postiženého muže není správná. „Doufejme, že guvernér pochopí, že by to byl zločin proti lidskosti,“ řekla.
Místo čety injekce
Ernest Johnson se přiznal, že v roce 1994 zavraždil při ozbrojené loupeži tři prodavače. Jednalo se o vedoucí obchodu Mary Bratcher (46) a její zaměstnance Mabel Scruggs (57) a Freda Jonese (58). Johnson své oběti zastřelil a ubil kladivem, Mary navíc bodal šroubovákem. K smrti jej odsoudily tři soudy, poslední instancí byl Nejvyšší soud v Missouri.
Johnson si původně přál smrt zastřelením popravčí četou, tento způsob exekuce ale stát Missouri nedovoluje. V úterý v šest večer by tak měl dostat smrtící injekci. Proti tomuto způsobu popravy jeho právníci protestovali: argumentovali, že pentobarbital, jedna z látek, která se odsouzenci při popravě aplikuje, by mu mohl způsobit záchvat vzhledem k chybějící mozkové tkáni.
Ernest Johnson bude za tento rok sedmým popraveným ve Spojených státech. Bude to zároveň první poprava, která se neodehraje buď ve federální věznici nebo v Texasu.