Evropskému satelitu se podařilo zachytit nových dvanáct Einsteinových křížů, které jsou skutečně zvláštní. Experti přiznávají, že hledání podobných objektů je mimořádně obtížné. Einsteinovy kříže jsou přitom perfektním nástrojem, jak pochopit temnou energii či temnou hmotu.
Mohutné objekty, jako například galaxie mohou zdeformovat časoprostor natolik, že začnou působit jako kosmické čočky. Tyto gravitační čočky způsobují některé neuvěřitelné jevy. Světlo vzdálených objektů se deformuje, zvětšuje a dokonce znásobuje. Slavným, ale vzácným úkazem je Einsteinův kříž, tedy gravitační čočkový kvasar (vysokoenergetické galaktické jádro). Dosud bylo známých padesát z těchto úkazů, nový výzkum však nejnověji přidal dalších dvanáct do sbírky.
Toto dramatické navýšení nastalo díky pozorování satelitem Gaia Evropské kosmické agentury (ESA). Primárním posláním této observatoře je mapovat hvězdy v Mléčné dráze. Přesto se astronomům podařilo zachytit další úchvatné objekty. Jejich objev bude zveřejněn v odborném časopise The Astrophysical Journal, už nyní ho ale možné najít na stránce arxiv.org. „Najít nové kvasary je obtížné, protože nemáme ponětí o tom, kde přesně je hledat. Vyžaduje to vysoké prostorové rozlišení,“ uvedl francouzský astronom Francois Mignard z University of Côte d’Azur.
První kvasar se dvěma čočkami byl objeven v roce 1979, první čtyřnásobný v roce 1985. Na překonání obtíží při hledání těchto objektů pracovní skupina pro gravitační čočky Gaia použila algoritmus strojového učení na přepracování údajů Gaia a nalezení objektů, které vypadají jako Einsteinovy kříže. „Potom jsme potřebovali potvrdit, že čtyři těsně komprimované obrázky nebyly čirou náhodou sladěním čtyř nezávislých zdrojů, ale skutečně čtyřmi snímky jednoho, vzdáleného zdroje, objektivem intervenující galaxie,“ vysvětlila členka výzkumného týmu Christine Ducourantová z University of Bordeaux.
Einsteinovy kříže a gravitační čočky obecně nejsou pouze krásnými ozdobami vesmíru. Jsou také fantastickým nástrojem, který lze použít ke studiu nepolapitelných jevů a záhadných látek, jako je tmavá energie a temná hmota. Protože světlo z jednoho vzdáleného objektu se ohýbá kolem galaxie v popředí a vede různými cestami.
Některé jsou delší než jiné. To například před několika lety umožnilo astronomům poprvé předpovědět, kdy dojde k supernově. Trik spočíval v tom, že o explozi věděli díky jejímu zobrazení na jednom z obrázků, takže věděli, že se nakonec objeví i na ostatních.