Neschopnost schválit finanční balíček pomoci pro Ukrajinu americkým Kongresem už se projevuje na bojišti. Varoval před tím generální tajemník Severoatlantické aliance (NATO) Jens Stoltenberg na závěr jednání ministrů obrany v Bruselu. Informují o tom Euronews a The Guardian.
Patovou situaci v americkém Kongresu už pociťují ukrajinští obránci, upozornil šéf NATO Stoltenberg závěrem jednání ministrů obrany v Bruselu, kteří diskutovali o posílení alianční obrany a další podpoře pro Kyjev.
„Skutečnost, že USA dosud nebyly schopny učinit rozhodnutí, již mělo své důsledky,“ oznámil novinářům podle webu Euronews Stoltenberg. Do určité míry to podle něj lze kompenzovat navýšením pomoci od ostatních spojenců, Spojené státy ale označil za životně důležité.
Ukraine’s war effort already affected by block on $60bn US aid, says Nato chief https://t.co/rXZ9qWcxoh
— Guardian Australia (@GuardianAus) February 15, 2024
Stoltenberg také uvedl, že evropští spojenci spolu s Kanadou ve skutečnosti mají schopnost americkou pomoc převýšit. Jeho slova tak korespondují s vyjádřením řady vojenských expertů, podle nichž mohou členské státy EU ruský režim snadno přezbrojit.
Mluvčí Bílého domu pro bezpečnostní otázky John Kirby ve Washingtonu upozornil na špatnou situaci u města Avdijivka v Doněcké oblasti. Rusové tady v obrovské přesile tlačí na obránce ze všech stran, oni přitom mají dělostřeleckou munici na příděl.
Smyčka se stahuje
„Avdijivce hrozí, že se dostane pod Ruskou kontrolu. Z velké části se to děje proto, že ukrajinským pozemním silám dochází dělostřelecká munice,“ cituje list The Guardian slova Kirbyho, který to sdělil na tiskové konferenci novinářům.
I jeden z představitel NATO v Bruselu varoval, že Rusko kolem města dosáhlo významných zisků. Ukrajina proto vyslala do Avdijivky elitní brigádu, jednu z nejlepších v zemi. Čítá zhruba dva tisíce skvěle vycvičených vojáků. Situace na místě je ale příliš nestabilní.
Vzhledem k tomu, že nic nenasvědčuje pozitivním zprávám z Kongresu, Stoltenberg apeloval, aby američtí politici v následujících dnech patovou situaci prolomili. Zabránit ve vítězství Rusku je totiž v zájmu bezpečnosti všech, dodal.
Zároveň připomněl, že podpora Ukrajiny je spíše příkladem „transatlantického sdílení zátěže“ spíše než iniciativou pouze ze strany USA. „To, co se dnes děje na Ukrajině, se může zítra stát Tchaj-wanu,“ zopakoval šéf NATO. Již dříve uvedl, že vítězství ruského prezidenta Vladimira Putina na Ukrajině by mohlo povzbudit k akci ostatní diktátory.