Čínská vláda oznámí další balíček ekonomických stimulů. Ministr financí Lan Fo-an předem avizoval plány na tisovou konferenci v sobotu. Někteří analytici a investoři očekávají ze strany Pekingu významné kroky. Informují o tom CNBC a France 24.
Čínská vláda se v posledních dnech ocitla kvůli zklamání investorů z nedostatečných ekonomických stimulů pod tlakem. Ministr financí proto oznámil tiskovou konferenci vlády, která podle televize CNBC proběhne v sobotu v 10:00 místního času.
Tento tlak navíc zvyšuje hrozba, že Peking nesplní svůj v letošním roce stanovený cíl pětiprocentního hospodářského růstu. I proto někteří analytici očekávají, že na tiskové konferenci dojde k oznámení významných opatření.
Investors and analysts are expecting China to deploy as much as $283 billion in fresh fiscal stimulus at a highly anticipated briefing on Saturday, according to a majority of 23 market participants surveyed by Bloomberg: https://t.co/znW4vGbulG pic.twitter.com/FqNcAiQfTz
— Bloomberg Asia (@BloombergAsia) October 11, 2024
Čínská centrální banka koncem září před týdenním svátkem Zlatý týden (Golden weekend) oznámila významná ekonomická opatření, jako je snížení úrokových sazeb, uvolnění pravidel na nemovitostním trhu a injekce likvidity pro akciový trh.
Oznámení balíčku ekonomických opatření spustilo největší nárůst akcií v Hongkongu i v pevninské Číně za posledních 18 let. Jakmile se však začalo po svátcích opět obchodovat na burzách, akciový růst začal postupně zpomalovat.
Jaká jsou očekávání
Důvodem byla neuspokojivá úterní tisková konference čínské Národní rozvojové a reformní komise. Investoři a analytici očekávali oznámení nějakých nových dodatečných ekonomických stimulů, k čemuž ale nedošlo.
Komise oznámila urychlení vydávání speciálních dluhopisů místním vládám pro podporu regionálního ekonomického růstu. Žádná jiná výrazná opatření ale orgán neoznámil, což vedlo k vystřízlivění investorů a poklesu čínských akcií.
Většina investorů očekává, že vláda v sobotu oznámí nějaký dodatečný fiskální stimul, na jeho velikost a priority však neexistuje jednotný odhad. Někteří očekávají oznámení finančního balíčku ve výši dvou biliony jüanů, uvedla stanice France 24.
Jiní očekávají dokonce až tři biliony jüan. Šlo by o největší podpůrný program Pekingu od globální finanční krize v roce 2008. „Jakákoli částka menší než tato způsobí na trhu zklamání,“ varoval Gary Ng, hlavní ekonom pro Asii a Tichomoří společnosti Natixis.
Čínská ekonomika roste od odložení posledních respirátorů pomaleji, než se očekávalo. Na vině je zejména krize na realitním trhu i slabá domácí poptávka. V dlouhodobém horizontu čeká čínskou ekonomu demografický problém – stárnoucí populace.