Peking zavedl během konání sjezdu komunistické strany preventivní pandemická opatření, uvedl The Guardian. Čína od politiky „nulového covidu“ neustupuje i přes dopady na duševní pohodu obyvatel a ekonomiku. Ta podle analytiků slábne, neboť Peking odložil zveřejnění klíčových hospodářských dat, píše BBC.
Čínská metropole Peking podle deníku The Guardian přitvrzuje v pandemických restrikcích. Počet případů covidu-19 se v posledních týdnech zčtyřnásobil.
Město s 21 miliony obyvateli ve čtvrtek zaznamenalo 18 nových případů z minulého dne, čímž se počet nakažených v posledních 10 dnech zvýšil na 197. V předchozích 10 dnech přitom Peking evidoval 49 pozitivních případů.
Beijing steps up Covid measures as cases quadruple during key CCP congress meeting https://t.co/9jKeoOFkrx pic.twitter.com/nWnypa6Uki
— ARCHES China (@arches_cn) October 20, 2022
Tato čísla jsou oproti jiným zemím nízká. Čína však zastává přísnou politiku „nulového covidu“, s jejíž pomocí se snaží nemoc eliminovat, zatímco zbytek světa se s ní naučil žít. K izolaci celé oblasti tak stačí jen pár případů infekce.
V Pekingu se nyní koná sjezd komunistické strany pořádaný jednou za pět let. Očekává se, že si zde čínský prezident Si Ťin-pching zajistí třetí funkční období. Konference si vyžádala preventivní pandemická opatření.
Pekingský zdravotnický úřad nařídil přísnější kontroly na veřejnosti, zejména co se hojně navštěvovaných míst týče (tělocvičny, supermarkety), přičemž některé budovy s podezřelými případy nechal izolovat do třídenního lockdownu. Ten může v případě potvrzení infekce prodloužit.
Frustrovaná Čína
Čína potlačila spekulace, že upustí od svého tvrdého postoje ke covidu-19 a zavázala se, že se bude své přísné pandemické politiky držet i v budoucnu.
V neděli Si Ťin-pching uvedl konferenci tím, že přísný přístup Číny obhájil. Podle jeho slov „staví lidi a jejich životy nade vše“.
Právě mezi těmito lidmi ovšem v poslední době narůstá frustrace. Tvrdé restrikce si vybírají daň na psychice a duševní pohodě lidí, současně poškozují druhou největší ekonomiku světa.
Čína podle stanice BBC odložila zveřejnění svých klíčových hospodářských dat, čímž vzbudila mezi analytiky podezření, že čínská ekonomika slábne a čísla nejsou příznivá.
Začátkem tohoto týdne Čínou otřásla smrt 16leté dívky v karanténním centru. Její rodina přitom marně prosila o lékařskou pomoc.
Minulý měsíc zase došlo k nehodě autobusu, který převážel lidi do karanténního centra. Nehodu nepřežilo 27 z nich.
Tyto události ještě podpořily kritiku přístupu k pandemii, s níž bojují všechna čínská města, včetně Šanghaje. Finanční centrum Číny chce na malém nedalekém ostrově vybudovat karanténní centrum s 3250 lůžky.