Pětina léků v Africe může být nekvalitních nebo padělaných, ukázala rozsáhlá výzkumná studie, která varovně upozornila na problém, jenž může přispívat k úmrtí nespočtu pacientů. Výzkumníci z univerzity Bahir Dar v Etiopii analyzovali 27 studií a zjistili, že ze 7 508 testovaných vzorků léků jich 1 639 nevyhovělo alespoň jednomu kvalitativnímu testu a potvrdilo se, že jsou nekvalitní nebo padělané.
Claudia Martínez, vedoucí výzkumu v nadaci Access to Medicine Foundation, která sídlí v Amsterdamu, označila tento nález za vážný problém veřejného zdraví. „Pokud pacienti dostávají nekvalitní nebo zcela falešné léky, může to vést k selhání jejich léčby nebo dokonce k úmrtím, kterým by se dalo předejít,“ uvedla dle deníku Guardian.
Fifth of medicines in Africa may be sub-par or fake, research finds https://t.co/sz3ceUWRzJ
— Guardian Australia (@GuardianAus) August 5, 2024
Odhady publikované minulý rok Úřadem OSN pro drogy a kriminalitu uvádějí, že nekvalitní a padělané léky způsobují v subsaharské Africe až 500 000 úmrtí ročně. „Nekvalitní léky“ jsou ty, které jsou sice autorizované, ale nesplňují kvalitativní normy, zatímco „padělané léky“ záměrně lživě uvádějí svou identitu, složení nebo původ.
Mluvčí Světové zdravotnické organizace (WHO) uvedl, že nejčastěji padělanými léky v Africe jsou antibiotika a antimalarika. Nekvalitní nebo padělaná antibiotika mohou obsahovat nesprávné dávky nebo špatné aktivní složky, což vede k neúčinné léčbě a přežití rezistentních kmenů. WHO uvádí, že tyto produkty pravděpodobně přispívají k nárůstu antimikrobiální rezistence.
Podle studie bylo v Malawi zjištěno nejvyšší procento nekvalitních a padělaných léků. Martínez uvedla, že k problému přispívá několik faktorů, které pacientům znemožňují přístup k nezbytným lékům. „Dodavatelské řetězce farmaceutických výrobků v mnoha nízko a středně příjmových zemích jsou často složité, neefektivní a roztříštěné; region silně závisí na omezeném počtu dodavatelů nezbytných léků a mnoho zemí čelí značným výzvám při jejich nákupu a kontrole kvality na trhu,“ uvedla.
Dřívější studie WHO zjistila, že přibližně jeden z deseti lékařských produktů v rozvojových zemích je nekvalitní nebo padělaný, přičemž 42 % hlášení o těchto produktech pochází z Afriky, 21 % z Ameriky a 21 % z Evropy. Martínez apelovala na nutnost okamžitého zásahu ze strany vlád, národních úřadů, regulátorů a farmaceutických společností vyrábějících a prodávajících tyto produkty. „Musíme posílit dodavatelské řetězce po celém kontinentu zlepšením infrastruktury, logistiky a implementací lepších systémů sledování,“ řekla.
Mluvčí WHO dodal: „Nedávné incidenty s kontaminovanými perorálními tekutými léky ukázaly, že je zapotřebí společného přístupu více zainteresovaných stran k prevenci, detekci a reakci na nekvalitní a padělané produkty. Zvýšení povědomí veřejnosti o rozsahu, míře a potenciálním škodám, které tyto produkty způsobují, je klíčovou aktivitou v této oblasti.“