Spojené státy mají k dispozici nyní dvě vakcíny pro nouzové použití. 18. prosince totiž americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil vakcínu společnosti Moderna. Připojila se tak k vakcíně od farmaceutické společnosti Pfizer a jejího německého partnera BioNTech, která byla schválena 11. prosince a začala již být lidem podávána.
Co mají tyto dvě vakcíny společné?
Vakcíny dle ScienceNews v klinických studiích předčily očekávání. V dokumentech poskytnutých FDA Moderna uvedla, že jejich klinická studie ve třetí fázi zahrnuje více než 30 000 lidí a vakcína se ukázala být z 94,1% účinná. Vakcína společnosti Pfizer a BioNTech je na tom obdobně a hlásí účinnost 95%.
Obě vakcíny fungují na principu takzvané mediátorové RNA (mRNA). Ta je uzavřena v tukových kapičkách, které doručí buňkám pokyn k výrobě virového výběžku. Ten vystaví buňka na svém povrchu a imunitní systém se jej naučí rozpoznávat. Když nás pak koronavirus doopravdy napadne, imunitní buňky ho poznají a začnou se bránit.
Další věcí, která je u vakcín obdobná, jsou vedlejší účinky. U některých účastníků klinických studií se po druhé dávce objevily příznaky jako je únava, zimnice nebo bolest těla. Tento typ vedlejších účinků ale dle doktorky pro infekční choroby na Duke University Susanny Naggie ve skutečnosti ukazuje, že vaše tělo vyvíjí silnou imunitní odpověď, což je přesně to, co chcete. Vyskytly se ovšem i ojedinělé případy Bellovy obrny, dočasné slabosti nebo ochrnutí obličejových svalů, které mohou souviset s podáním vakcíny. Je ale třeba mít na paměti, že Bellovu obrnu způsobují i viry, takže míra obrny, která může nastat po skutečné koronavirové infekci, může být vyšší.
A jaké jsou rozdíly?
U společností Pfizer a BioNTech byla účinnost vakcíny srovnatelná mezi věkovými skupinami od 16 do 89 let. Společnost Moderna hlásí oproti tomu u účastníků klinické studie ve věku 18-64 let 95,6 % účinnost, ale u lidí starších 65 let je účinnost vakcíny nižší, a to 86,4 %. Dle Jacqueline Miller ze společnosti Moderna není ale rozdíl statisticky signifikantní, jelikož v starší věkové kategorii byl malý počet účastníků studie.
Obě dvě vakcíny sice vyžadují dvě dávky, ovšem výsledky naznačují, že vakcína společnosti Moderna může poskytnout lepší ochranu již dva týdny po první dávce. Její účinnost po první dávce se totiž ukázala být 80,2 %, oproti 52,4 % u vakcíny Pfizer a BioNTech. Druhá dávka se poté aplikuje po 28 dnech. U společnosti Pfizer je to po 21 dnech. U vakcíny Moderna ale téměř všichni účastníci dostali poté druhou dávku, takže je těžké určit jak moc jsou opravdu lidé po jedné dávce chráněni.
Vakcína společnosti Moderna by také mohla pomoci úplně předcházet vážným příznakům. Je ovšem příliš brzy na takové stanovisko. Společnost totiž uvedla stoprocentní účinnost proti těžkému průběhu onemocnění. U jednoho člověka účastnícího se studie však možná došlo k rozvinutí vážných příznaků, to ovšem není ještě ověřeno (k 17.12.). V případě vakcíny Pfizer se závažné příznaky objevily u čtyř účastníků studie, z nichž tři dostávali placebo.
Některá počáteční data naznačují, že vakcína Moderna může chránit očkované osoby, jak před symptomatickými, tak před asymptomatickými infekcemi. Obě vakcíny sice brání lidem ve vývoji příznaků onemocnění covid-19, ale úplné zastavení infekce je zásadní pro omezení šíření koronaviru. Společnost Pfizer dosud nezveřejnila žádná data prokazující, zda její vakcína předchází asymptomatickým případům covid-19.
Od zavedení vakcíny Pfizer ve Velké Británii a Spojených státech došlo u některých pracovníků ve zdravotnictví k závažnějším reakcím, které se v klinických studiích neobjevily. Dva lidé ve Spojeném království a tři lidé na Aljašce, měli alergické reakce na vakcínu. Není jasné, zda se podobné alergické reakce vyskytnou u lidí, kteří dostanou vakcínu Moderna.
Vakcína společnosti Moderna bude ve větším množství dostupná prozatím ve Spojených státech. Plánuje dodat do USA 200 milionů dávek do konce března 2021, zatímco společnost Pfizer souhlasila s dodáním 100 milionů dávek do této doby do USA.
Podstatným rozdílem mezi vakcínami je také to, že vakcína společnosti Moderna nemusí být udržována v tak chladném prostředí. Vakcína společnosti Pfizer musí být totiž uchovávána ve speciálních mrazácích při teplotách –70 °C, zatímco vakcína Moderna zvládá i standardní teploty mrazáku –20 °C. Vakcína společnosti Moderna může také vydržet až měsíc v chladničce. Vzhledem k tomu by měla být její distribuce snazší.