menu

0.4 C
Czech
Sobota 22. února 2025

Hongkong posiluje svou pozici v oblasti kryptoměn, pro digitální aktiva má ambiciózní plán

Hongkong představil komplexní strategii pro posílení své pozice jako globálního centra obchodování s virtuálními aktivy. Komise pro cenné papíry a futures (SFC) ve středu oznámila, že zavede nové licenční režimy pro mimoburzovní obchodování a služby úschovy digitálních aktiv s cílem zvýšit efektivitu trhu a ochranu investorů.

Hongkong posiluje svou pozici v oblasti kryptoměn, pro digitální aktiva má ambiciózní plán

Hongkong představil komplexní strategii pro posílení své pozice jako globálního centra obchodování s virtuálními aktivy. Komise pro cenné papíry a futures (SFC) ve středu oznámila, že zavede nové licenční režimy pro mimoburzovní obchodování a služby úschovy digitálních aktiv s cílem zvýšit efektivitu trhu a ochranu investorů.

Pfizer versus Moderna. Jaké jsou mezi vakcínami rozdíly?

Spojené státy mají k dispozici nyní dvě vakcíny pro nouzové použití. 18. prosince totiž americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) schválil vakcínu společnosti Moderna. Připojila se tak k vakcíně od farmaceutické společnosti Pfizer a jejího německého partnera BioNTech, která byla schválena 11. prosince a začala již být lidem podávána.

Co mají tyto dvě vakcíny společné?

Vakcíny dle ScienceNews v klinických studiích předčily očekávání. V dokumentech poskytnutých FDA Moderna uvedla, že jejich klinická studie ve třetí fázi zahrnuje více než 30 000 lidí a vakcína se ukázala být z 94,1% účinná. Vakcína společnosti Pfizer a BioNTech je na tom obdobně a hlásí účinnost 95%.

Obě vakcíny fungují na principu takzvané mediátorové RNA (mRNA). Ta je uzavřena v tukových kapičkách, které doručí buňkám pokyn k výrobě virového výběžku. Ten vystaví buňka na svém povrchu a imunitní systém se jej naučí rozpoznávat. Když nás pak koronavirus doopravdy napadne, imunitní buňky ho poznají a začnou se bránit.

Reklama

Další věcí, která je u vakcín obdobná, jsou vedlejší účinky. U některých účastníků klinických studií se po druhé dávce objevily příznaky jako je únava, zimnice nebo bolest těla. Tento typ vedlejších účinků ale dle doktorky pro infekční choroby na Duke University Susanny Naggie ve skutečnosti ukazuje, že vaše tělo vyvíjí silnou imunitní odpověď, což je přesně to, co chcete. Vyskytly se ovšem i ojedinělé případy Bellovy obrny, dočasné slabosti nebo ochrnutí obličejových svalů, které mohou souviset s podáním vakcíny. Je ale třeba mít na paměti, že Bellovu obrnu způsobují i viry, takže míra obrny, která může nastat po skutečné koronavirové infekci, může být vyšší.

A jaké jsou rozdíly?

U společností Pfizer a BioNTech byla účinnost vakcíny srovnatelná mezi věkovými skupinami od 16 do 89 let. Společnost Moderna hlásí oproti tomu u účastníků klinické studie ve věku 18-64 let 95,6 % účinnost, ale u lidí starších 65 let je účinnost vakcíny nižší, a to 86,4 %. Dle Jacqueline Miller ze společnosti Moderna není ale rozdíl statisticky signifikantní, jelikož v starší věkové kategorii byl malý počet účastníků studie.

Obě dvě vakcíny sice vyžadují dvě dávky, ovšem výsledky naznačují, že vakcína společnosti Moderna může poskytnout lepší ochranu již dva týdny po první dávce. Její účinnost po první dávce se totiž ukázala být 80,2 %, oproti 52,4 % u vakcíny Pfizer a BioNTech. Druhá dávka se poté aplikuje po 28 dnech. U společnosti Pfizer je to po 21 dnech. U vakcíny Moderna ale téměř všichni účastníci dostali poté druhou dávku, takže je těžké určit jak moc jsou opravdu lidé po jedné dávce chráněni.

Vakcína společnosti Moderna by také mohla pomoci úplně předcházet vážným příznakům. Je ovšem příliš brzy na takové stanovisko. Společnost totiž uvedla stoprocentní účinnost proti těžkému průběhu onemocnění. U jednoho člověka účastnícího se studie však možná došlo k rozvinutí vážných příznaků, to ovšem není ještě ověřeno (k 17.12.). V případě vakcíny Pfizer se závažné příznaky objevily u čtyř účastníků studie, z nichž tři dostávali placebo.

Speciální mrazák
Vakcína společnosti Pfizer musí být uchovávána ve speciálních mrazácích při teplotách –70 °C.

Některá počáteční data naznačují, že vakcína Moderna může chránit očkované osoby, jak před symptomatickými, tak před asymptomatickými infekcemi. Obě vakcíny sice brání lidem ve vývoji příznaků onemocnění covid-19, ale úplné zastavení infekce je zásadní pro omezení šíření koronaviru. Společnost Pfizer dosud nezveřejnila žádná data prokazující, zda její vakcína předchází asymptomatickým případům covid-19.

Od zavedení vakcíny Pfizer ve Velké Británii a Spojených státech došlo u některých pracovníků ve zdravotnictví k závažnějším reakcím, které se v klinických studiích neobjevily. Dva lidé ve Spojeném království a tři lidé na Aljašce, měli alergické reakce na vakcínu. Není jasné, zda se podobné alergické reakce vyskytnou u lidí, kteří dostanou vakcínu Moderna.

Vakcína společnosti Moderna bude ve větším množství dostupná prozatím ve Spojených státech. Plánuje dodat do USA 200 milionů dávek do konce března 2021, zatímco společnost Pfizer souhlasila s dodáním 100 milionů dávek do této doby do USA.

Podstatným rozdílem mezi vakcínami je také to, že vakcína společnosti Moderna nemusí být udržována v tak chladném prostředí. Vakcína společnosti Pfizer musí být totiž uchovávána ve speciálních mrazácích při teplotách –70 °C, zatímco vakcína Moderna zvládá i standardní teploty mrazáku –20 °C. Vakcína společnosti Moderna může také vydržet až měsíc v chladničce. Vzhledem k tomu by měla být její distribuce snazší.

Reklama
Reklama

Vybrali jsme pro vás

Černá díra v naší galaxii pulzuje jako kosmický maják – a vědci zatím netuší proč

Černé díry jsou často zobrazovány jako tišší, nenápadní vesmírní predátoři, kteří jen trpělivě čekají, až něco pohltí. Jenže nejnovější snímky z vesmírného teleskopu Jamese Webba ukazují, že to není tak úplně pravda. Supermasivní černá díra uprostřed naší galaxie, známá jako Sagittarius A*, se chová spíše jako nevyzpytatelný ohňostroj – nečekaně vybuchuje do mocných záblesků a neustále mění svou jasnost.

Astronomové odhalili extrémní počasí na vzdálené planetě Tylos

Představte si planetu, kde zuří bouře silnější než hurikány na Zemi a kovové prvky létají vzduchem. To není sci-fi, ale realita na exoplanetě Tylos (WASP-121b), která se nachází asi 900 světelných let od nás. Vědci z Evropské jižní observatoře použili obří teleskopy v Chile k jejímu detailnímu zkoumání a narazili na dosud nevídané extrémní podmínky.

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ukrajinská obrana v noci zničila 82 ze 162 Ruskem vyslaných dronů, uvedl Kyjev

Ukrajinská obrana v noci na dnešek zničila 82 z celkem 162 bezpilotních vzdušných prostředků, které proti bránící se zemi vyslaly ruské síly. Uvedl to server Ukrajinska pravda s odkazem na sdělení vzdušných sil. Rusové dnes obsadili vesnici Novoljubivka v Luhanské oblasti na východě Ukrajiny, uvedla s odkazem na ruské ministerstvo obrany agentura RIA Novosti.

Hamás propustil první dva ze šestice izraelských rukojmí, další mají následovat

Hamás dnes ráno předal pracovníkům Červeného kříže v Rafáhu na jihu Pásma Gazy první dva ze šestice izraelských rukojmí, které by mělo toto teroristické hnutí podle dohody o příměří během dneška propustit výměnou za šest stovek Palestinců z izraelských věznic. Ukázaly to živé záběry televize Al-Džazíra z místa předání a potvrdili reportéři agentury AFP.

Čínští výzkumníci objevili virus, který sdílí podobné vlastnosti s koronavirem způsobujícím covid-19

Vědci v Číně objevili nový koronavirus HKU5-CoV-2, který podle studie publikované v časopise Cell dokáže infikovat lidské buňky podobným způsobem jako virus SARS-CoV-2, který způsobil pandemii covidu-19. Objev vyvolal obavy z možné přenositelnosti mezi druhy, i když vědci upozorňují, že jeho schopnost šíření mezi lidmi je zatím nízká.

Léky na hubnutí a cukrovku už nejsou v nedostatku, oznámila FDA

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) oznámil, že léky Ozempic a Wegovy, používané k léčbě cukrovky a obezity, již nejsou v nedostatku. Společnost Novo Nordisk, která tyto přípravky vyrábí, uvedla, že dokáže pokrýt současnou i budoucí poptávku.

Diddyho právník nečekaně odstoupil z jeho obhajoby

Právní tým rappera a producenta Seana „Diddyho“ Combse se zmenšuje. Jeho obhájce Anthony Ricco tento týden podal žádost o odstoupení od případu u federálního soudu v New Yorku. V dokumentu, který získal deník Newsweek, Ricco uvedl, že již nemůže nadále efektivně zastupovat Diddyho v souladu s profesními standardy Americké advokátní komory.

Útočník na Salmana Rushdieho shledán vinným z pokusu o vraždu

Hadi Matar, 27letý muž z New Jersey, byl v pátek shledán vinným z pokusu o vraždu britsko-indického spisovatele Salmana Rushdieho. Verdikt vynesla porota v Chautauqua County Court v americkém státě New York po dvoutýdenním soudním procesu. Matar čelí trestu až 30 let vězení.

Švédsko vyšetřuje nové podezření ze sabotáže podmořských kabelů v Baltském moři

Švédská policie vyšetřuje podezření na sabotáž podmořského telekomunikačního kabelu v Baltském moři. Pobřežní stráž vyslala do oblasti, kde bylo v posledních měsících poškozeno několik kabelů na mořském dně, plavidlo.
Reklama

DOPORUČUJEME

Černá díra v naší galaxii pulzuje jako kosmický maják – a vědci zatím netuší proč

Černé díry jsou často zobrazovány jako tišší, nenápadní vesmírní predátoři, kteří jen trpělivě čekají, až něco pohltí. Jenže nejnovější snímky z vesmírného teleskopu Jamese Webba ukazují, že to není tak úplně pravda. Supermasivní černá díra uprostřed naší galaxie, známá jako Sagittarius A*, se chová spíše jako nevyzpytatelný ohňostroj – nečekaně vybuchuje do mocných záblesků a neustále mění svou jasnost.

Astronomové odhalili extrémní počasí na vzdálené planetě Tylos

Představte si planetu, kde zuří bouře silnější než hurikány na Zemi a kovové prvky létají vzduchem. To není sci-fi, ale realita na exoplanetě Tylos (WASP-121b), která se nachází asi 900 světelných let od nás. Vědci z Evropské jižní observatoře použili obří teleskopy v Chile k jejímu detailnímu zkoumání a narazili na dosud nevídané extrémní podmínky.

První roky života jsou klíčové. Tak proč si je nepamatujeme?

Představte si, že držíte v náručí batole. Směje se, natahuje ručičky, objevuje svět kolem sebe s nekonečnou zvědavostí. Každý den je plný nových zážitků – první slova, první kroky, první objetí. A pak? Nic. V dospělosti si na tyto chvíle nevzpomene. Jak je možné, že se nám ztrácejí vzpomínky na dobu, kdy jsme se poprvé setkali se životem?

Co by se stalo, kdyby asteroid 2024 YR4 zasáhl Zemi? Nová vizualizace odhaluje hrozivý scénář

Simulace dopadu asteroidu 2024 YR4, kterou zveřejnil tvůrce Alvaro Gracia Montoya z kanálu MetaBallStudios, ukazuje, jak ničivé by mohly být jeho následky. Výbuch by měl sílu osmi megatun TNT, což je 500krát více než exploze v Hirošimě. Potenciální oblast dopadu zahrnuje Jižní Ameriku, Atlantský oceán, Afriku a části Asie. Pokud by asteroid zasáhl oceán, mohlo by to vyvolat obří tsunami, které by ohrozilo pobřežní oblasti na několika kontinentech. Pravděpodobnost srážky je sice nízká, ale rostoucí zájem o planetární obranu naznačuje, že svět bere podobné hrozby stále vážněji.

Pravděpodobnost srážky asteroidu 2024 YR4 se Zemí vzrostla

NASA oznámila, že pravděpodobnost srážky asteroidu 2024 YR4 se Zemí 22. prosince 2032 byla zvýšena na 2,3 %. Původní odhady hovořily pouze o 1% šanci, ale nové výpočty vedly k jejímu navýšení.
Reklama
Reklama

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

Ukrajinská obrana v noci zničila 82 ze 162 Ruskem vyslaných dronů, uvedl Kyjev

Ukrajinská obrana v noci na dnešek zničila 82 z celkem 162 bezpilotních vzdušných prostředků, které proti bránící se zemi vyslaly ruské síly. Uvedl to server Ukrajinska pravda s odkazem na sdělení vzdušných sil. Rusové dnes obsadili vesnici Novoljubivka v Luhanské oblasti na východě Ukrajiny, uvedla s odkazem na ruské ministerstvo obrany agentura RIA Novosti.

Hamás propustil první dva ze šestice izraelských rukojmí, další mají následovat

Hamás dnes ráno předal pracovníkům Červeného kříže v Rafáhu na jihu Pásma Gazy první dva ze šestice izraelských rukojmí, které by mělo toto teroristické hnutí podle dohody o příměří během dneška propustit výměnou za šest stovek Palestinců z izraelských věznic. Ukázaly to živé záběry televize Al-Džazíra z místa předání a potvrdili reportéři agentury AFP.

Čínští výzkumníci objevili virus, který sdílí podobné vlastnosti s koronavirem způsobujícím covid-19

Vědci v Číně objevili nový koronavirus HKU5-CoV-2, který podle studie publikované v časopise Cell dokáže infikovat lidské buňky podobným způsobem jako virus SARS-CoV-2, který způsobil pandemii covidu-19. Objev vyvolal obavy z možné přenositelnosti mezi druhy, i když vědci upozorňují, že jeho schopnost šíření mezi lidmi je zatím nízká.

Léky na hubnutí a cukrovku už nejsou v nedostatku, oznámila FDA

Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) oznámil, že léky Ozempic a Wegovy, používané k léčbě cukrovky a obezity, již nejsou v nedostatku. Společnost Novo Nordisk, která tyto přípravky vyrábí, uvedla, že dokáže pokrýt současnou i budoucí poptávku.

Diddyho právník nečekaně odstoupil z jeho obhajoby

Právní tým rappera a producenta Seana „Diddyho“ Combse se zmenšuje. Jeho obhájce Anthony Ricco tento týden podal žádost o odstoupení od případu u federálního soudu v New Yorku. V dokumentu, který získal deník Newsweek, Ricco uvedl, že již nemůže nadále efektivně zastupovat Diddyho v souladu s profesními standardy Americké advokátní komory.

Útočník na Salmana Rushdieho shledán vinným z pokusu o vraždu

Hadi Matar, 27letý muž z New Jersey, byl v pátek shledán vinným z pokusu o vraždu britsko-indického spisovatele Salmana Rushdieho. Verdikt vynesla porota v Chautauqua County Court v americkém státě New York po dvoutýdenním soudním procesu. Matar čelí trestu až 30 let vězení.

Švédsko vyšetřuje nové podezření ze sabotáže podmořských kabelů v Baltském moři

Švédská policie vyšetřuje podezření na sabotáž podmořského telekomunikačního kabelu v Baltském moři. Pobřežní stráž vyslala do oblasti, kde bylo v posledních měsících poškozeno několik kabelů na mořském dně, plavidlo.

Chaos v Miami Beach. Žid střílel na Izraelce, spletl si je s Palestinci

Izraelec Mordechai Brafman (27 let) postřelil v Miami Beach v americké Kalifornii dvojici izraelských turistů. Myslel si, že střílí na Palestince. Oběti v tomto případu přitom sdílí nenávistné a extremistické postoje vůči Palestincům s útočníkem. Ten teď čelí obvinění z pokusu o dvojnásobnou vraždu. Muži byli převezeni do nemocnice s lehkými zraněními.

Trumpova vláda masivně propouští. Dopady mohou zasáhnout i Evropu

Americká vláda pod vedením Donalda Trumpa zahájila masové propouštění federálních zaměstnanců, což může mít dopad nejen na tamní ekonomiku, ale i na globální trhy. Soud ve Washingtonu rozhodl, že administrativa může pokračovat ve snižování počtu úředníků, přestože odbory tvrdí, že proces je nezákonný.
Reklama
Reklama

NEJPOPULÁRNĚJŠÍ ČLÁNKY

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY

PR servis České tiskové kanceláře

O nás

Hlavními tématy na serveru World News 24 jsou zahraniční zpravodajství, ekonomika, politika a světové dění.

Kontaktujte nás: info@wn24.cz

Sledujte nás