Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) zahájil vyšetřování obvinění týkajících se vyjednávání mezi Ursulou von der Leyen a šéfem Pfizeru Albertem Bourlou o nákupu vakcín proti covidu-19, známé jako Pfizergate. Vyšetřování může mít dopad na politickou kariéru von der Leyen a na evropskou strategii očkování.
V posledních měsících se Úřad evropského veřejného žalobce (EPPO) zaměřil na vyšetřování obvinění souvisejících s jednáními mezi šéfkou Evropské komise Ursulou von der Leyeno a Albertem Bourlou, šéfem farmaceutické společnosti Pfizer, ohledně objednávek vakcín proti covidu-19. Toto vyšetřování, nazývané Pfizergate, se týká obvinění ze „zasahování do veřejných funkcí, ničení SMS, korupce a střetu zájmů“, jak uvádějí právní dokumenty, do nichž měl nahlédnout server Politico.
Top European prosecutors are investigating allegations of criminal wrongdoing in connection with vaccine negotiations between European Commission President Ursula von der Leyen and the CEO of Pfizer.https://t.co/uwwWCVhwyw
— POLITICOEurope (@POLITICOEurope) April 1, 2024
Začátek vyšetřování byl odstartován na základě trestního oznámení podaného místním lobbistou Frédéricem Baldanem, ke kterému se později připojily vlády Maďarska a Polska, přičemž Polsko svou stížnost stáhlo po nástupu proevropské vlády. Vyšetřování se zaměřuje na údajnou výměnu textových zpráv mezi von der Leyen a Bourlou před uzavřením historicky největší dohody o nákupu vakcín v EU, jejíž hodnota přesáhla 20 miliard eur.
Tato aféra nejenže vrhá stín na von der Leyen v době, kdy usiluje o druhý mandát v čele Evropské komise, ale také zpochybňuje proces vyjednávání a nákupu vakcín v EU. Zprávy o nadměrném množství zakoupených a nakonec nevyužitých vakcín, jejichž zbytečná likvidace stála daňové poplatníky přibližně čtyři miliardy eur, poukazují na možné nedostatky v plánování a koordinaci na úrovni EU.
Komise i Pfizer se k případu zdráhají vyjádřit, což pouze podněcuje spekulace a diskusi o tom, jaké budou další výsledky vyšetřování. Ať už vyšetřování dopadne jakkoliv, aféra Pfizergate již nyní poukazuje na složitost řízení veřejných záležitostí v časech krize a zdůrazňuje význam etiky a transparentnosti v politickém rozhodování.