Experimentální léčivý přípravek společnosti Merck na covid-19 podle průběžných výsledků klinických studií snížil pravděpodobnost hospitalizace nebo úmrtí pacientů s rizikem závažného průběhu onemocnění o zhruba 50 procent. Pokud by byl preparát molnupiravir schválen, jednalo by se o první prokazatelně účinný lék proti covidu s perorálním podáním. Informovaly o tom agentury Reuters a AP.
Společnost Merck s partnerem Ridgeback Biotherapeutics plánuje požádat o povolení nouzového užití pilulky ve Spojených státech v nejbližší době. Zároveň chce podat žádost u regulačních orgánů po celém světě. Vzhledem k pozitivním výsledkům bylo hodnocení třetí fáze na doporučení externích pozorovatelů předčasně zastaveno.
Molnupiravir, který je navržen tak, aby zaváděl chyby do genetického kódu viru, by byl prvním perorálním antivirotikem proti covidu-19. Schválení přípravku by tak představovalo zásadní pokrok v boji s pandemií. Účinnost už byla prokázána u jiných léků, jako je remdesivir, pokud jsou podávány včas. Všechny momentálně schválené se nicméně aplikují pomocí injekcí nebo infuzí.
Konkurenti včetně americké firmy Pfizer a švýcarské farmaceutické společnosti Roche se předhánějí ve vývoji antivirové pilulky proti covidu. Zatím však k léčbě nehospitalizovaných pacientů vyvinuli pouze koktejly protilátek, které je třeba podávat intravenózně.
Dosavadní analýza 775 pacientů ve studii společnosti Merck zjistila, že 7,3 procenta pacientů, kterým byl podáván molnupiravir, bylo hospitalizováno nebo zemřelo do 29 dnů po léčbě. Ve skupině s placebem skončilo v nemocnici nebo zemřelo 14,1 procenta pacientů. Ve skupině léčené molnupiravirem přitom nedošlo k žádnému úmrtí, v případě placeba zemřelo osm pacientů.
„Tohle změní dialog o tom, jak zvládat covid-19,“ řekl agentuře Reuters Robert Davis, ředitel společnosti Merck.
Molnupiravir byl v rámci studie, které se zúčastnili pacienti z celého světa, užíván každých 12 hodin po dobu pěti dnů. Údaje ze studie zveřejněné v tiskové zprávě dosud neprošly recenzním řízením.
Odborníci novou možnost léčby vítají
„Dostupnost dobře tolerovaného a účinného perorálního antivirotika bude zvláště užitečná při doplňování očkování jako prostředku ke snížení podílu pacientů, kteří potřebují nemocniční péči,“ míní dle Reuters hostující profesorka farmaceutické medicíny na King’s College London Penny Ward.
„Tohle by nám umožnilo léčit mnohem více lidí mnohem rychleji a věříme, že i mnohem levněji,“ prohlásil doktor William Schaffner, odborník na infekční choroby z Vanderbilt University v Nashvillu, Tennessee.
Andrew Pekosz z Univerzity Johnse Hopkinse podle agentury AP předpověděl, že vakcíny a antivirotika budou nakonec využívány společně k ochraně před nejhoršími účinky covidu-19.
„Na takovýto lék by lidé neměli pohlížet jako na náhradu očkování. Tyto dvě možnosti by měly být vnímány jako dvě strategie, které lze společně použít k výraznému snížení počtu případů onemocnění s vážným průběhem,“ uvedl Pekosz.
V tiskové zprávě společnost zveřejnila pouze omezené informace o vedlejších účincích. Podle Mercku byl nicméně jejich výskyt u skupiny užívající placebo a léčené skupiny podobný.
Podle výrobce je lék účinný proti všem variantám koronaviru, včetně vysoce nakažlivé delty.