Je tu rok 2025 a my vítáme novou generaci, kterou označujeme jako Generace Beta. Jak se ale bude lišit od předchozích generací dětí, které také vyrůstaly ve světě plném technologií? A co od nich můžeme očekávat? To budeme moci zjistit během následujících 14 let.
Nejspíš už jste se setkali s označením generací a pojmy, jako jsou Mileniálové (někdy Generace Y), Generace Z nebo Alfa. Tyto názvy vycházejí z různých konceptů, někdy se zakládají na historické události, rysech dané doby a nebo jako v tomto případě, v používání řecké abecedy. Jednoduše řečeno, písmeno po Alfě je Beta.
@lklogic #lklogic ♬ original sound LK
Děti Generace Beta, stejně jako jejich předchůdci z Generace Alfa, budou vyrůstat v prostředí plném nových technologií, jako je umělá inteligence či virtuální realita. Podle futurologa Marka McCrindla, kterého cituje NBC News, zdědí svět, který bude čelit významným společenským výzvám. McCrindle předpokládá, že tato generace bude hrát klíčovou roli při řešení problémů, jako jsou změna klimatu, globální demografické změny a rychlá urbanizace. Udržitelnost tak pro ně bude nejen volbou, ale nezbytným základem pro budoucnost. Generace Beta si proto musí uvědomit význam udržitelných postupů jako základu pro lepší svět.
Technologie v každodenním životě
Generace Alfa, děti narozené v období od roku 2010 do konce roku 2024, sice vyrostly v digitálním prostředí, ale technologie se posouvá pořád dopředu. Podle výzkumníka Jasona Dorseyho bude Generace Beta spoléhat na technologie nejen při zábavě a učení, ale i při utváření svého sebepoznání.
Mnozí rodiče z řad mladších mileniálů nebo starších příslušníků Generace Z si ale uvědomují, že používání chytrých zařízení nebo internetu může být „dobrým sluhou, ale zlým pánem“. I proto chtějí své děti lépe chránit před negativními dopady virtuálního světa a ukazovat jim výhody, ale i rizika on-line prostředí, píše Business Standard.
Co si odnášejí z minulosti?
Generace Z a Alfa byly silně poznamenány pandemií COVID-19. Pro Generaci Beta však zůstane spíš historickou událostí, o které se budou učit ve škole. To ale neznamená, že ji pandemie neovlivní, protože jejich starší sourozence nebo rodiče formovala. Důsledkem jsou dozvuky pandemie, jako je digitalizace školství, proměna pracovního trhu a změny v mezinárodní ekonomice.
Spojení individuality a ekologie
Tato nová generace bude zřejmě považovat digitální inovace za naprostou samozřejmost, takže se může zaměřit na otázky spojené s klimatem a důrazněji hledat rovnováhu mezi pohodlím a ekologickými limity. McCrindle i další experti očekávají, že se děti narozené po roce 2025 budou snažit pečlivěji budovat svou „digitální stopu“.
Z předchozích dvou generací se naučí, jaký vliv mohou mít sociální sítě na psychiku a mezilidské vztahy. Rodiče z Generace Z (1996 – 2010) a mladí Mileniálové (1981 – 1996) se jim v tom zřejmě pokusí poskytnout bezpečné vedení.
Jsou generační nálepky opravdu potřeba?
Někdy se kritizuje, že označováním generací naši společnost příliš zjednodušujeme. Dokonce i výzkumné organizace, jako je Pew Research Center, začínají přehodnocovat, zda je neustálé zařazování lidí do jedné škatulky skutečně přínosné.
Rozdělení generací a jejich pojmenování nám pomáhá při hledání obecných trendů a vytváří obraz, který nám může připomenout klíčové události v naší historii. Jason Dorsey upozorňuje, že sice generační označení pomáhá vyvozovat některé závěry, ale nesmíme zapomínat na rozdíly a řadu faktorů, které nás formují.
Jaká bude budoucnost Generace Beta?
Každou generaci něco ovlivní, co bude tím zásadním pro Generaci Beta, to nám ukáže až čas. Děti, které se narodí po roce 2025, budou žít ve světě, které bude dominovat AI a další technologie, které se budou integrovat do každodenního života. Někteří z řad Generace Beta se dožijí 22. století. Budou čelit mnoha výzvám, ať už jde o klimatické problémy nebo sociální a technologické posuny. Jak moc ale tato generace změní svět? To se budeme muset nechat překvapit, ale co víme už teď, je fakt, že jejich činy budou ovlivněny jejich rodiči. Ostatně jako u každé generace.