Pryskyřice získávaná z mízy některých druhů akácií se nazývá arabská guma. Po tisíciletí byla ceněna pro své neobvyklé kulinářské a lékařské využití. Nyní jsou akáciové stromy součástí celokontinentálního úsilí o zastavení saharské pouště.
Změna klimatu způsobila, že od roku 1950 se Saharská poušť rozšířila přibližně 100 km na jih. A očekává se, že tento trend bude pokračovat.
Na jih od Sahary se rozkládá Sahel – oblast, která se táhne přes šest zemí v kontinentální západní Africe. Déšť se zde objeví jen tři měsíce v roce.
Od roku 1960 do současnosti ztratila republika Mali, nacházející se v této oblasti, 82% své lesní plochy. Bez lesního porostu se proces dezertifikace (degradace území na pouště a polopouště) zrychluje, protože půda je schopna zadržovat méně vody a stává se náchylnější k erozi.
Akáciové stromy by postup Sahary mohly zastavit. Patří mezi vyšší a rychle rostoucí stromy v této oblasti.
Malijské úřady považují výsadbu akácií také za příležitost, jak omezit odlesňování. V rámci projektu African Union’s Great Green Wall plánuje Mali vysadit tisíce hektarů tohoto stromu. Cílem projektu je vytvořit nový les napříč kontinentem. Vzniklo by tak 8 000 km vegetace, která by pomohla snížit erozi, zadržet vodu a zpomalit postup pouště.
Arabská guma už u starověkých Egypťanů
Ze dvou druhů akácií rostoucích v Sahelu se získává pryskyřice zvaná arabská guma. Míza stromů zasychá do kulaté pružné koule.
Již více než 2 500 let se tato guma používá pro své různorodé vlastnosti. Starověcí Egypťané ji používali do potravin, hieroglyfických barev i do svých mumifikačních mastí. Dnes se arabská guma používá od nealkoholických nápojů až po farmaceutické výrobky.