Chemikálie běžně používané v plastech, kosmetice a obalech mohou každý rok způsobit statisíce úmrtí na srdeční choroby. Podle studie v časopise eBioMedicine byly ftaláty už v roce 2018 spojovány s více než 350 tisíci úmrtími na světě.
Většinu těchto případů tvořily úmrtí v Asii, na Blízkém východě a v Pacifiku. Ftaláty, kterým se přezdívá „všudypřítomné chemikálie“, zvyšují riziko kardiovaskulárních chorob, obezity nebo poruch plodnosti. „Už víme, že ftaláty jsou toxické,“ upozornila Tracey Woodruff z Kalifornské univerzity v San Francisku.
Výzkum vycházel z globálních údajů o přítomnosti ftalátů v moči a jejich spojení s rizikem úmrtí na srdeční choroby. Vědci zjistili, že ftaláty mohou stát za 13 procenty všech úmrtí na srdeční choroby u lidí ve věku 55 až 64 let. Ve Spojených státech to bylo zhruba 10 procent.
Ftaláty vyvolávají v těle zánět a často se pojí s dalšími rizikovými faktory, jako je vysoký krevní tlak nebo obezita. Vzhledem k tomu, že chemikálie často najdeme i v průmyslově zpracovaných potravinách, jejich vliv se ještě násobí.
Někteří odborníci, včetně Kevina Otta z Flexible Vinyl Alliance, tvrdí, že důkazy o škodlivosti ftalátů nejsou podle nejvyšších vědeckých standardů. Americký Úřad pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) naposledy v roce 2018 uvedl, že spojitost ftalátů se zdravotními riziky není zcela prokázaná.
Vědci ale dál volají po větší kontrole chemikálií v plastech. Ve většině zemí firmy stále nemusí odhalovat, jaké látky do plastů přidávají. Spolu s odpadem se pak tyto plasty hromadí na skládkách v rozvojových zemích.