Nejen maso, ale i ovoce má budoucnost v laboratořích. Vědci na Novém Zélandu zkoušejí vypěstovat ovoce z rostlinných buněk. V případě úspěchu by mohlo „umělé ovoce“ zajistit potravinovou bezpečnost ve světě, upozorňují The Guardian a WION.
Vědci z několika zemí již úspěšně vypěstovali v laboratoři udržitelné maso. Na Novém Zélandu se rozhodli zkusit štěstí s ovocem. Podle listu The Guardian se snaží v rámci projektu Plant & Food Research vypěstovat ovocnou tkáň z rostlinných buněk.
Jejich cílem je vytvořit ovoce nerozeznatelné od toho utrženého z větve. Mělo by mít stejnou chuť i vůni. Experti rovněž usilují o eliminaci odpadu a pokoušejí se podle televize WION o pěstování ovoce bez jádřinců a slupek.
In the face of climate change and food insecurity, New Zealand considers lab-grown fruit https://t.co/gvITnWitVQ
— Guardian US (@GuardianUS) September 7, 2023
„Tady na Novém Zélandu jsme dobří v pěstování konvenčních zahradnických plodin. Když se ale podíváme do budoucnosti, můžeme očekávat mnoho změn kvůli růstu populace, postupující urbanizaci a klimatickým změnám,“ řekl vedoucí projektu Ben Schon.
Program podporovaný vládou vznikl před osmnácti měsíci. Zahrnuje buňky borůvek, jablek, třešní, broskví, mandarinek, hroznů a fejchoa, tradičního novozélandského ovoce. Vědci věří, že laboratorní ovoce zajistí potravinovou bezpečnost v budoucnu.
Dlouhá cesta ke „zralosti“
Mohlo by vyplnit mezery v dodávkách po špatné úrodě poničené extrémním počasím, jako pozorujeme například v Indii. V případě výroby ve městské zástavbě by se nemuselo ovoce dovážet z dalekých krajů.
Vyšlo by to levněji, a navíc by se snížila uhlíková stopa z dopravy, uvedl Sam Baldwin, ředitel strategie v Plant & Food Research. Jak ale upozornil expert na potraviny z univerzity Massey v Aucklandu Ali Rashidinejad, projekt je ve svých počátcích.
I kdyby nakonec vědci úspěchu dosáhli, několik let i desetiletí by trvaly klinické testy a schvalovací procesy. Samotní odborníci projektu Plant & Food Research přiznávají, že docílit výživného a chutného ovoce může trvat roky a připustili možný neúspěch.
Baldwin ale věří, že umělé ovoce je jediná šance pro zabránění potravinové krize v budoucnu. Lidská populace se totiž bude nezastavitelně rozrůstat a zemědělské plochy naopak zmenšovat, přičemž klimatické změny povedou ke stále většímu tlaku na pěstitele.