Kvůli nejhorší ekonomické krizi na Srí Lance od roku 1948 se lidé vydali v pátek stávkovat do ulic. Studenti blokovali přístup k parlamentu a lékaři nebo dopravci odmítli pracovat. Prezident Gotabaya Rajapaksa následně vyhlásil stav pohotovosti a svoji pozici odmítá i přes sílící nepokoje opustit. Informoval o tom server Al Jazeera a Reuters.
Protestující na Srí Lance požadují, aby prezident Gotabay Rajapksa a jeho vláda odstoupili. Viní je z nejhorší ekonomické krize, která zemi postihla od roku 1948. V pátek se proto vydali do ulic stávkovat. Tisíce obchodů, škol a podniků bylo zavřených a pracovníci zdravotnictví i dopravy odmítli pracovat. Informoval o tom server Al Jazeera.
Policie rozháněla demonstranty slzným plynem a vodními děly. Dav se ale rychle přeskupil a pokračoval v blokování přístupu k parlamentu. Prezident následně vyhlásil stav pohotovosti. Není však zatím jasné, co by mohl znamenat. V minulosti však podobné zákony udělily armádě větší pravomoci. Mohla tak zatýkat protestující bez obvinění nebo násilně rozhánět protesty.
Návrh zavést stav pohotovosti však musí ještě schválit parlament, který na to má 30 dnů. Opoziční lídr Sajith Premadasa pak oznámil, že dle něj žádost o nouzový stav „jde proti jakékoli snaze najít řešení současné krize.“ Prezident už jednou nouzový stav dle serveru Reuters vyhlásil začátkem dubna, poté ho ale za pár dní opět odvolal.
Opoziční politik chce v parlamentu vyvolat hlasování o vyslovení nedůvěry vládě
Ekonomickou krizi způsobily rostoucí ceny ropy a stávající světová pandemie koronaviru. V současnosti má tak Srí Lanka ve svých zahraničních rezervách asi 50 milionů dolarů. Už začátkem roku proto oznámila neschopnost splácet zahraniční dluhy. Vyzvala také své občany v zahraničí, aby zaslali rodinám na Srí Lance peníze.
V zemi je kvůli krizi nedostatek importovaných základních potravin, paliva, a tedy elektřiny, ale také potřebných léků. Poslední měsíc se proto protesty na Srí Lance proměnily ve střídavě násilné demonstrace. Při poslední stávce například někteří studenti rovněž věšeli na barikády své spodní prádlo, na které psali hesla jako „jděte domů“.
„Jsme tu, protože jsme otrávení a unavení z politiků, kteří nám lžou. Chceme, aby šel prezident a jeho vláda domů,“ okomentoval například současnou situaci podle serveru Al Jazeera pracovník v reklamě Purnima Muhandiram. Opoziční politik Sajith Premadasa také v pátek oznámil, že hodlá v parlamentu vyvolat hlasování o vyslovení nedůvěře současné vládě.