Francouzský parlament po měsících politických sporů schválil zákon zpřísňující imigrační politiku země. Levice za to silně kritizuje prezidenta Emmanuela Macrona. Informuje o tom BBC, Reuters a další servery.
Pozměněný návrh zákona podpořila jak centristická strana Renesance prezidenta Emmanuela Macrona, tak populistické Národní shromáždění (RN) Marine Le Pen. Macronovu stranu hlasování rozdělilo. A to do té míry, že ministr zdravotnictví Aurélien Rousseau oznámil, že hodlá rezignovat. A levicové strany obvinily prezidenta Macrona z ústupků krajní pravici, píše BBC.
French MPs pass controversial immigration reform pic.twitter.com/BQvgtRMh81
— Set Brooks (@LegoSnapp) December 20, 2023
Předchozí návrh byl minulý týden parlamentem odmítnut, a to jak Národním shromážděním, tak levicí. V reakci na to vláda návrh zákona přepracovala a zpřísnila některá jeho ustanovení.
Nová legislativa ztěžuje migrantům přivést si do Francie rodinné příslušníky a zpožďuje jejich přístup k sociálním dávkám. Zakazuje také zadržování nezletilých osob v detenčních centrech.
Kontroverzní ustanovení rozlišuje při určování nároku na dávky mezi občany a migranty, a to i mezi těmi, kteří v zemi žijí legálně.
Přísnější verze se zalíbila pravicovým stranám, které ji v pondělí podpořily. Marine Le Pen pozměněný návrh zákona uvítala a označila jej za „ideologické vítězství“ krajní pravice.
„Toto je náš návrh zákona,“ řekl Eric Ciotti, vůdce pravicové strany Republikáni. Označil jej za „pevný a odvážný“.
Levicoví poslanci však uvedli, že Macron ustoupil populistům. „Historie si bude pamatovat ty, kteří zradili své přesvědčení,“ řekl předseda Socialistické strany Olivier Faure.
Představitelé nejméně dvou oblastí vedených levicí, Seine-Saint-Denis a Lot, uvedli, že ustanovení zákona o dávkách pro migranty odmítnou provádět.
Rozklížený vládní tábor
Francouzské hlasování proběhlo několik hodin před dohodou EU o reformě azylového systému ve všech 27 členských státech bloku. Nový pakt, na němž se dohodly vlády zemí EU a členové Evropského parlamentu, zahrnuje vytvoření pohraničních detenčních center a umožnění rychlejší deportace odmítnutých žadatelů o azyl.
Nový systém, který předsedkyně Evropského parlamentu Roberta Metsola označila za přelomovou dohodu, umožňuje přemístění žadatelů o azyl z jižních členských států, které mají nejvyšší počet příchozích, do jiných zemí. Musí jej ještě formálně schválit europarlament a členské státy.
Nová francouzská legislativa odhalila rozpory uvnitř vládní aliance. Proti hlasovalo 27 poslanců, zatímco 32 se zdrželo hlasování, což je téměř čtvrtina poslanců podporujících Macrona.
Ministr zdravotnictví Aurélien Rousseau, který byl v mládí členem komunistické strany, na protest proti imigračnímu zákonu odstoupil. Několik dalších ministrů údajně demisi zvažuje.
„Některá opatření v návrhu zákona jsou mi velmi nepříjemná,“ řekl Yaël Braun-Pivet, předseda dolní komory parlamentu a člen Macronovy strany.
Návrh zákona by prošel, pokud by se strana paní Marine Le Pen zdržela hlasování, ne však pokud by hlasovala proti. Vláda poukázala na velikost své většiny, aby argumentovala, že není závislá na hlasech Národního shromáždění. Jak píše Reuters, Le Pen se tím, že její strana hlasovala pro, zároveň podařilo rozklížit Macronovu stranu a zahanbit její levicové křídlo.
Premiér po hlasování připustil, že některá opatření v zákoně nemusí být v souladu s ústavou. „Požádáme o to Ústavní radu,“ řekla francouzskému rozhlasu s odkazem na nejvyšší soud, který hájí principy ústavy.
Skupiny na ochranu lidských práv odsoudily novou reformu jako nejregresivnější imigrační zákon za poslední desetiletí.
Macronova strana ztratila ve volbách v červnu 2022 většinu v parlamentu. Od té doby se vláda často ocitá v situaci, kdy není schopna získat v parlamentu hlasy.