Prezident USA Joe Biden podepsal exekutivní příkaz, který uvaluje sankce na vládnoucí vojenskou juntu v Myanmaru (Barmě). Sankce se budou týkat nejvyšších velitelů, jejich rodin a jejich firem, informuje BBC.
Vláda zřejmě armádě zablokuje i přístup k vládním fondům ve výši zhruba jednoho bilionu dolarů, které jsou uloženy v USA. Z americké strany se jedná o reakci na násilné rozehnání poklidných protestů v hlavním městě Neipyijto v úterý. Zasahující jednotky při nich střelily jednu ženu do hlavy.
Prezident Biden prohlásil, že USA požadují konec vojenského převratu, který se v Barmě odehrál 1. února, a propuštění zadržených politiků, včetně premiérky Aun Schan Su-Ťij. Armáda ji drží ve vazbě, je obviněná z vlastnictví ilegálních komunikačních prostředků (vysílaček).
„Barmští lidé dávají najevo svůj hlas a celý svět to vidí,“ řekl Biden a pohrozil dalšími kroky, pokud to situace bude vyžadovat. „Protesty sílí a násilí vůči těm, kdo bojují za svá demokratická práva je nepřijatelné. Budeme to neustále zdůrazňovat,“ prohlásil prezident USA. Dodal, že jeho administrativa v nejbližších dnech vypracuje seznam konkrétních cílů sankcí. Někteří vojenští představitelé Myanmaru už jsou na americkém blacklistu déle kvůli genocidě páchané na muslimské menšině Rohingů. Je to vůbec první případ sankcí, který Biden od svého nástupu do funkce vydal.
Postřelená demonstrantka má malou šanci na přežití
Proti vojenskému převratu už v ulicích barmských měst protestují desítky tisíců lidí, přidávají se k nim i policejní důstojníci. Armáda v první chvíli proti protestům vůbec nezasahovala, pak se ale v úterý pokusila rozehnat demonstranty pomocí vodních děl, gumových projektilů i ostré střelby. Jedna z kulek zasáhla mladou dívku Myu Twe Twe Khain do hlavy. Demonstrantka, které je zrovna ve čtvrtek 11.února dvacet let, leží na jednotce intenzivní péče na podpůrných přístrojích. Byla jí diagnostikována mozková smrt.
Její sestra řekla médiím, že šance na přežití jsou velmi malé. „Máme už jen mámu, táta zemřel. Jsem nejstarší ze čtyř sourozenců a ona je nejmladší. Nevím, jak mámu uklidnit,“ uvedla mladá žena, která se protestů rovněž zúčastnila.
Vážně zraněno už bylo při protestech více lidí, doposud nikdo nezemřel. Jak protesty pokračují, policie v Barmě zatýká spoustu lidí, pokračují i domovní prohlídky. To se týká například lidí, kteří seděli ve volebních komisích v listopadových volbách. V nich drtivě zvítězila strana premiérky Su Ťij, ale armáda je považuje za podvodné. Právě údajný volební podvod je hlavním deklarovaným důvodem k vojenskému puči.