Pandemie koronaviru nás ovlivnila v mnoha ohledech. Data z Británie, která se podařilo získat deníku The Guardian, nyní poukazují na to, že prudce vzrostl počet dětí a mladistvých potýkajících se se závislostí na hrách.
Strach, beznaděj i samota. Pocity, se kterými se lidé v loňském roce setkávali častěji než kdy dříve. Není tak divu, že některé závislosti získaly v období pandemie koronaviru na síle.
OECD kupříkladu uvádí, že dle dat z některých zemí došlo navzdory zavření barů a hospod k nárůstu prodeje alkoholu. Ženy, rodiče malých dětí, lidé s vyšším příjmem a osoby s úzkostí a depresemi uváděli nejvyšší nárůst konzumace alkoholu.
Svou daň si pak nejspíše vybralo i uzavření škol a omezení vycházení. Počet dětí a mladistvých, kteří nastupují na léčbu herních závislostí a poruch, se za poslední rok dle The Guardian ztrojnásobil. Odborníci se domnívají, že pandemie a lockdown hrály při nárůstu klíčovou roli.
První britská odborná klinika pro léčbu dětí a mladistvých trpících závislostí na hraní videoher byla otevřena v roce 2019. Čísla získaná The Guardian ukazují, že na kliniku nastoupilo na léčbu mezi lednem a květnem tohoto roku 56 lidí. V loňském roce to za stejné období bylo ovšem pouze 17.
Soukromá nemocnice Nightingale, která se specializuje na léčbu poruch duševního zdraví, také zaznamenala nárůst doporučení a osob vyhledávajících léčbu závislostí na hrách a technologiích.
Mezi březnem až červnem a červencem až zářím 2020 se počet přijatých dotazů týkajících se závislosti na technologiích v nemocnici Nightingale zdvojnásobil. Ve většině případů se jednalo o rodiče hledající pomoc pro své děti. V roce 2021 pak byl nárůst téměř čtyřnásobný.
Vliv distanční výuky
Dle terapeuta Patricka Maxwella měla pandemie významný dopad. Zejména u mladších dětí se závislost na technologiích projevovala ve formě hraní her.
„Myslím si, že díky pandemii a jejím dopadům na vzdělávání doma to dětem rozhodně poskytlo více času stráveného před obrazovkou, než kdy předtím,“ řekl pro The Guardian.
Maxwell také uvedl, že díky tomu, že byly děti doma, se zvýšilo povědomí rodičů o tom, kolik času jejich dítě u obrazovky tráví.
„Mnoho našich mladých pacientů uvedlo, že ztráta struktury způsobila, že hráli déle a nutkavěji, na úkor jiných zájmů a činností, včetně času stráveného s rodinou,“ uvedla doktorka Henrietta Bowden-Jones, vedoucí oddělení herních závislostí na Royal College of Psychiatrists. Dle ní poté pokusy rodičů hraní zastavit vyvolaly u dětí hněv a někdy i fyzickou agresi.
Mezi příznaky herní závislosti patří i problém se spánkem
„I když jsou data znepokojivá, existují některé klíčové znaky, na které by rodiče měli dávat pozor, aby pomohly jejich dětem najít zdravou rovnováhu, než se z hry stane problém,“ dodala doktorka Linda Papadopolous.
Rodiče by tak dle ní měli pozorovat, zdali děti nezačínají projevovat nezájem o své obvyklé koníčky, trávit méně času s přáteli z reálného života a jejich výsledky ve škole se nehorší. Dalšími příznaky herní závislosti pak mohou být bolesti hlavy či problémy se spánkem.
Světová zdravotnická organizace (WHO), která vydává Mezinárodní klasifikaci nemocí, klasifikovala v roce 2019 herní závislost jako nemoc.