Lesní požáry jsou častější, intenzivnější a větší, zjistila nová studie, na níž upozornila například televize CBS. Za dvacet let se podle ní množství extrémních lesních požárů více než zdvojnásobilo, klimatické změny pro ně totiž vytvářejí ideální podmínky. Divoký oheň ohrožuje přírodu, ale i lidi a infrastrukturu.
Lesní požáry upozornily na klimatické změny hlavně loni a letos tomu nebude jinak. Léto teprve začalo a již nyní spálily ve Spojených státech více než dva miliony akrů půdy. V Novém Mexiku kvůli nim musely opustit své domovy tisíce lidí.
Na pokraji řeckých Atén rovněž zuří lesní požáry. „Změna klimatu stále více vytváří podmínky, které napomáhají vzniku nebezpečných požárů,“ cituje CBS hlavního autora studie publikované v Nature Ecology & Evolution Caluma Cunninghama.
Extreme #wildfire risk has doubled in the past 20 years, new study shows, as #climatechange accelerates https://t.co/MsXFxGh2O4 @CBSNews #ActOnClimate #ClimateCatastrophe
— Planet Media – Earth Friendly Creative Agency (@planetmediateam) June 28, 2024
Vědci se podívali na satelitní snímky silných lesních požárů z let 2003 až 2023 a zjistili, že došlo k jejich 2,2násobnému nárůstu. Intenzita dvaceti nejsilnějších požárů se každý rok rovněž zdvojnásobila. Tohle tempo se podle výzkumu zřejmě zrychluje.
„Očekával jsem sice nějaký nárůst, ale tohle tempo mě znepokojuje,“ přiznal Cunningham. „Dopady klimatických změn už nejsou jen věcí budoucnosti. Právě nyní jsme svědky dopadů ohřívání atmosféry.“ Ohřívají ji lidské skleníkové plyny.
Zdravotní rizika
Od roku 2017 zaznamenali vědci šest nejextrémnějších let, co se intenzity lesních požárů týče. A vůbec nejhorší byl podle nich rok 2023. V něm zpozorovali nejextrémnější intenzitu lesních požárů.
Klimatické změny tvoří ideální podmínky pro vznik lesních požárů. Horko a sucho často doprovází silný vítr, který pomáhá oheň posilovat, šířit a komplikuje tak práci hasičům. Mírná, mokrá a krátká zima umožňuje růst velkého množství vegetace.
Ta je v létě suchá. Požáry pak ničí přírodu a biodiverzitu zasažených ekosystémů. Současně se mnohdy šíří až k lidským domům a znečišťují ovzduší. Kouř přitom může obsahovat různé chemikálie v závislosti na tom, co hoří.
Může zhoršit nebo přímo zavinit různá onemocnění plic, srdce a ledvin. Kouř z lesních požárů obsahuje drobné částečky usazující se v plicích. To může vést k astmatu nebo, v nejhorších případech, srdečnímu infarktu.