Podle agentury Reuters počet případů covidu-19 v pondělí přesáhl 40 milionů, jak příchod chladnějších měsíců na severní polokouli podnítil obnovení šíření nemoci.
Data Reuters vychází z oficiálních zpráv jednotlivých zemí. Odborníci se však domnívají, že skutečný počet případů i úmrtí je pravděpodobně mnohem vyšší. Důvodem jsou nedostatky v testování a možné podhodnocování čísel v některých zemích.
Tempo šíření nemoci nadále zrychluje. K nárůstu z 30 milionů globálních případů na 40 došlo za pouhých 32 dní ve srovnání s 38 dny, které zabral růst z 20 na 30 milionů. 44 dní bylo třeba na nárůst z 10 na 20 milionů. Tři měsíce pak trvalo dosažení hranice 10 milionů případů od těch prvních hlášených počátkem ledna v čínském Wu-chanu.
Rekordní nárůst nových infekcí za den byl zaznamenán na konci minulého týdne, přičemž celosvětový počet nakažených poprvé vzrostl nad 400 tisíc. V uplynulém týdnu přibylo každý den v průměru přibližně 347 tisíc případů ve srovnání s 292 tisíci v prvním říjnovém týdnu.
Nejhůře postiženými zeměmi na světě zůstávají Spojené státy, Indie a Brazílie. Případy covidu-19 v celé Americe představují téměř polovinu všech případů na světě.
Ve Spojených státech je zaznamenáno přibližně 247 případů na 10 000 lidí. V Indii a Brazílii je to 55 případů a 248 případů na 10 000 obyvatel.
V Evropě činí denní nárůst více než 150 tisíc případů, jak některé země včetně České republiky, Itálie, Nizozemska, Německa, Rakouska, Polska, Ukrajiny a Kypru zaznamenaly rekordní denní nárůsty počtu nakažených.
Evropa aktuálně zodpovídá za více než 17 procent všech případů covidu-19 a téměř 22 procent souvisejících úmrtí.
Od začátku pandemie zemřelo na covid-19 více než 1,1 milionu lidí. Celosvětová úmrtnost se tak pohybuje kolem 2,8 procent. Úředník WHO uvedl, že celkový počet obětí by mohl vzrůst na 2 miliony, než dojde k plošnému využití vakcíny.