Podle nového výzkumného článku společnosti Deep Longevity mohou pocity osamělosti, neštěstí nebo beznaděje urychlit proces stárnutí více než kouření. Naše duše a těla jsou propojeny, upozorňují vědci. Stárnutí a s ním spojené nemoci můžeme zpomalit péčí o náš duševní stav. Na výzkum upozornil web Fortune Well a deník The Guardian.
Společnost zabývající se výzkumem dlouhověkosti Deep Longevity, jejíž součástí jsou britští a čínští vědci, ve svém novém odborném článku informovala podle serveru Fortune Well o zjištění, že pocity osamělosti, neštěstí a beznaděje urychlují stárnutí více než kouření.
„Vaše tělo a duše jsou propojeny. To je naše hlavní poselství,“ prohlásil podle listu The Guardian spoluautor studie Fedor Galkin.
Feeling depressed or lonely can age us faster than smoking, researchers say https://t.co/0mWFNCtwHH
— The Guardian (@guardian) September 27, 2022
„Společnosti si myslí, že zvýší svou produktivitu tím, že budou pracovat na biologickém zdraví svých zaměstnanců, například poskytováním lékařských prohlídek,“ řekla vedoucí výzkumnice Helene H. Fung z Čínské univerzity v Hong Kongu.
„Přesto naše zjištění naznačují, že práce na psychologických faktorech, jako je udržování pozitivní nálady, může být stejně důležitá,“ dodala výzkumnice.
Vědci provedli studii tak, že nechali umělou inteligenci analyzovat krev a biometrické údaje od 11 914 dospělých Číňanů.
Psychologický věk souvisí s výkonem
Vědci urychlené stárnutí, které spojujeme s určitými nemocemi, zjistili u osob s mrtvicí, onemocněním jater, plic či kuřáků. Urychlené stárnutí podle výsledků ovlivňuje také pocit svobody či život ve venkovských oblastech s horším přístupem k lékařské péči.
Výzkumníci zjistili, že pocity osamělosti, neštěstí či beznaděje mohou přidat k vašemu biologickému věku až 1,65 roku navíc, v případě kouření to je 1,25 roku. Upozorňují ale, že se jedná pouze o odhad.
Tyto negativní pocity mají podle studie vliv na rychlost našeho biologického stárnutí i přesto, že na sobě nejsou závislé.
„Jedinci podávají lepší výkon, žijí déle a mají nižší poměr zdravotních rizik, když jsou psychologicky a biologicky mladší, než jaký je jejich chronologický věk,“ řekl spoluautor studie a generální ředitel společnosti Insilico Medicine Alex Zhavoronko.
Ze studie vyplývá, že péče o psychické zdraví je tím největším přispěvatelem ke zpomalení tempa stárnutí.
Vědci nicméně dodávají, že svou studií nechtějí naznačit, že izolace a pocity osamělosti jsou horší než kouření a jeho vliv na lidské zdraví.