Yellowstone je geologicky velice zajímavé a stále vulkanicky aktivní místo plné jezer, gejzírů a horkých pramenů. Pod parkem, v němž seismologická zařízení pravidelně měří otřesy, se nachází supervulkán. To ale není všechno, co se pod Yellowstonským parkem ukrývá. Vědci nedávno objevili soustavu podzemních kanálů, které ovlivňují známé hydrotermální jevy na povrchu. Informoval o tom server ScienceAlert.
Američtí vědci chtěli rekonstruovat hlubinný průřez Yellowstonu. Nad parkem provedli několik přeletů vrtulníkem se zavěšeným zařízením zvaným SkyTEM312.
SkyTEM312 vysílá pulzy elektromagnetických signálů letících směrem k zemi, kde se odrazí zpět k přístroji. Detekované odražené vlny se mění v závislosti na povaze terénu, od něhož se odrazí.
„Kombinace vysoké elektrické vodivosti a nízké magnetizace je jako otisk prstu hydrotermální aktivity,” citoval web ScienceAlert jednoho z autorů studie publikované v časopise Nature Stevena Holbrooka.
„Naše znalosti o podpovrchových strukturách v Yellowstonském národním parku jsou velmi omezené. O povrchových útvarech toho víme hodně na základě přímého pozorování,” tvrdí vědec.
„Poměrně mnoho toho rovněž víme o magnetickém a tektonickém systému nacházejícím se několik kilometrů pod zemí. Dosud jsme však netušili, co se nachází uprostřed. Tímto projektem jsme mezery v našich znalostech zaplnili,” tvrdí geofyzik.
Rozsáhlá síť podzemních kanálů
Analýza nasbíraných dat odhalila rozsáhlou síť kanálů s velmi vysokým průtokem vedoucím podél puklin a zlomů v sopečných horninách. Vědci je našli díky jejich nízkému elektrickému odporu.
V těchto kanálech se setkává podzemní voda s vodou horkou stoupající z velkých hloubek, což způsobuje bod dekompresního varu, odplynění a vodivému chlazení, a to se projevuje známými hydrotermálními jevy na povrchu.
Vědce překvapilo, že tyto struktury si jsou velice podobné, přitom se nacházejí v různých částech parku s velmi odlišným chemickým složením a povrchovými teplotami.
Podle vědců se o jejich data přihlásila řada geologů, biologů a hydrologů. Chtějí zkoumat mikrobiologickou rozmanitost v parku a historii minulých lávových proudů. Proto v budoucnu lze očekávat řadu studií týkajících se Yellowstonu.
Data by také mohla vést k lepšímu předpovídání sopečných erupcí. K těm dochází, když se jílové vrstvy pod Yellowstonem dočasně utěsní a hromadí se plyn, což pak vede k erupci. Podle nedávných studií ale supervulkán naopak chladne a erupce nejsou na pořadu dne.