Ruský prezident Vladimir Putin zesiluje rétoriku kolem jaderné války, vedou se proto živé diskuze, ve které části světa by se dalo v případně atomového útoku bezpečně ukrýt. Nabízí se ledová i teplá území.
Invaze na Ukrajinu stále eskaluje a pokud by v Evropě došlo k válce takového rozsahu, na planetě bychom jen těžko hledali oblast nedotčenou jadernými zbraněmi. Deník Daily Star publikoval mapku, kde by se v případě takové katastrofy možná dalo přežít.
Antarktida. Díky Antarktické smlouvě by mohla být tato země klasifikována jako jedno z nejbezpečnějších míst na planetě. V červnu 1961 dvanáct zemí podepsalo dohodu, která oblast vyčlenila jako ,vědeckou rezervaci‘, což znamená, že veškerá vojenská činnost je zde zakázána. Prvními signatáři byly Argentina, Austrálie, Belgie, Chile, Francie, Japonsko, Nový Zéland, Norsko, Jižní Afrika, Sovětský svaz, Spojené království a Spojené státy. Od té doby následovalo mnoho dalších, včetně Brazílie, Číny, Německa, Severní Koreje a Polska. V podstatě to znamená, že v případě jaderné války by se kontinentu nikdo nedotkl.
Cheyenne Mountain. Dalším bezpečným místem by mohla být hora v okrese El Paso v Coloradu, Cheyenne Mountain. Nachází se v ní masivní bunkr obsahující dvaceti pěti tunovou bránu. Sídlí v něm Severoamerické velitelství, což z něj činí velmi bezpečné a dobře informované místo. Byl vystavěn v roce 1966 tak, aby odolal sovětským bombardérům dlouhého doletu, balistickým střelám a jadernému útoku z Ruska.
Island. Pokud nemáte chuť na treking po horách, pak zkuste výlet do bezpečného islandského nebe. Má malou populaci, drží se stranou mezinárodních politických problémů a má neutrální vládu. Pravděpodobnost, že by chtěl Island někdo napadnout a zničit, je velmi malá. Jako bonus si tu můžete vybrat z nepřeberného množství ryb.
Guam. Chcete strávit svůj ,post-jaderný život‘ někde v teple? Pak je pro vás ten pravý Guam. Malý ostrov v Tichém oceánu s asi 168 000 obyvatel. Je tu dostatek prostoru a žádní nepřátelé. „Země má velmi malou armádu, skládající se z pouhých 1 300 členů, přičemž pouze 280 z nich je na plný úvazek, takže nevíme, proč by se někdo rozhodl zaútočit na takové místo,“ míní Daily Star.
Nejlákavější azylovou destinací pro Evropana by mohla být Austrálie. Už po mnoho let se vyhýbá mezinárodním konfliktům
Perth. Hlavní město Západní Austrálie je tak vzdálené od ohnisek politických rozbrojů, že by se dalo s jistotou vyloučit ze seznamu ohrožených míst.Má více než 2 miliony obyvatel a dostatek prostoru pro mnoho dalších.Populace se ve skutečnosti skládá z lidí z mnoha dalších zemí a každý je tu vítán.
Izrael. Vzhledem k tomu, že obsahuje nejposvátnější místa téměř všech hlavních světových náboženství, lze s jistotou říci, že blízkovýchodní národ by nebyl válečným terčem. Můžete si tu užít falafel, hummus nebo chléb pitta, co hrdlo ráčí. Je zde navíc mnoho podzemních tunelů a míst, která by poskytla ochranu před atomovými bombami nebo jakýmkoliv druhem střel.