Saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán dle informací amerických tajných služeb, které byly zveřejněny v pátek, schválil operaci s cílem zajmout či zabít novináře Jamala Khashoggiho (Džamála Chášakdžího). Spojené státy na některé ze zapojených osobností uvalily sankce. Dle agentury Reuters se však sankce netýkají samotného prince z důvodu zachování vztahů s královstvím.
V roce 2018 došlo k brutální vraždě novináře a obyvatele USA Džamála Chášakdžího. Chášakdží psal kritické texty vůči politice saudskoarabského korunního prince Muhammad bin Salmána. 2. října byl vylákán na saudskoarabský konzulát v Istanbulu s příslibem dokumentu, který potřeboval k uzavření manželství se svou tureckou snoubenkou.
Dle informací byl Chášakdží zabit a rozřezán týmem agentů, kteří mají spojitost s princem. Jeho ostatky nebyly nalezeny. V lednu 2019 v tomto případu bylo souzeno 11 lidí, z nichž 5 dostalo trest smrti, který byl později po odpuštění ze strany Chášakdžího rodiny změněn na 20 let vězení.
„Posuzujeme, že saúdskoarabský korunní princ Muhammad bin Salmán schválil operaci v tureckém Istanbulu, která měla zajmout nebo zabít saúdskoarabského novináře Džamála Chášakdžího,“ uvedl ve zprávě americký úřad ředitele Národní zpravodajské služby.
Americké tajné služby založily své hodnocení na kontrole rozhodování korunního prince a přímém zapojení jednoho z jeho klíčových poradců a jeho vlastní ochranky. Ale také na jeho podpoře používání násilných opatření k umlčení disidentů v zahraničí.
„Od roku 2017 má korunní princ absolutní kontrolu nad bezpečnostními a zpravodajskými organizacemi Království, takže je vysoce nepravděpodobné, že by saúdští úředníci provedli operaci tohoto druhu bez (jeho) povolení,“ dodaly služby.
Saúdskoarabská vláda ovšem popřela jakoukoli účast korunního prince na vraždě a zjištění amerických tajných služeb odmítla.
Korunní princ je navíc mužem, který může po desetiletí vládnout jednomu z největších vývozců ropy na světě a je pro Ameriku důležitým spojencem proti společnému nepříteli Íránu. Před oznámením informací američtí představitelé uvedli, že sankce a zákazy udělování víz se nebudou na korunního prince vztahovat.
Dle agentury Reuters tato zpráva již ležela ve Washingtonu delší dobu. Administrativa bývalého prezidenta Donalda Trumpa její odtajnění ale odmítala.
Spojené státy představily „Chášakdžího zákaz“
Prezident Joe Biden však uvedl, že vraždění politických oponentů není pro Spojené státy akceptovatelné. V rozhovoru v pátek pak uvedl, že sdělil Salmánovi, že Saúdská Arábie musí bojovat proti porušování lidských práv jako podmínku jednání se Spojenými státy.
Americké ministerstvo zahraničí také představilo „Chášakdžího zákaz“. Ten umožňuje zavádět sankce vůči těm, kteří zastrašují nebo napadají aktivisty, disidenty a novináře působící mimo svou vlast. Zákaz byl hned zaveden vůči 76 saúdskoarabským občanům. Spojené státy také ohlásily sankce vůči bývalému zástupci šéfa saudskoarabské rozvědky Ahmadu Asírím (Ahmed Hassan Mohammed al-Asiri), kterého ministerstvo financí obvinilo z role vůdce operace Chášakdží.
Američtí představitelé navíc uvedli, že uvažují o zrušení prodeje zbraní do Saúdské Arábie.
Někteří demokraté s kroky vůči princovi nejsou spokojení a myslí si, že prezident Joe Biden měl udělat více. „Bidenova administrativa by měla prozkoumat způsoby, jak zajistit, aby dopady brutální vraždy pana Chášakdžího přesahovaly ty, kteří ji provedli, k tomu, kdo ji objednal – samotný korunní princ,“ uvedl demokrat Adam Schiff a dodal, že korunní princ má na rukou krev, která patřila americkému obyvateli a novináři.