Podle představitelů americké národní bezpečnosti je Írán odpovědný za zasílání výhružných e-mailů voličům demokratické strany před prezidentskými volbami příštího měsíce. Rusko mělo získat informace o voličích.
Ředitel národních zpravodajských služeb (DNI) John Ratcliffe ve středu uvedl, že e-maily měly budit dojem, že odesilatelem je krajně pravicová protrumpovská skupina, a měly „podněcovat nepokoje“.
Ratcliffe rovněž prohlásil, že američtí úředníci zjistili, že Írán a Rusko získaly „některé informace o registraci voličů“.
Obě země obvinění ze zásahu do amerických voleb popřely.
„Íránské silné odmítnutí opakujících se, nepodložených a falešných tvrzení amerických úředníků bylo sděleno švýcarskému velvyslanci [který zastupuje zájmy USA v Teheránu],“ řekl mluvčí íránského ministerstva zahraničí Saeed Khatibzadeh pro státní televizi. „Jak jsme již zmínili, pro Írán nehraje roli, kdo v amerických volbách zvítězí,“ dodal.
Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov pro BBC řekl: „Myslíme si, že je to nešťastné. Tato obvinění přicházejí každý den, všechna jsou zcela neopodstatněná, nejsou založena na ničem. Pravděpodobně jde o jakýsi vnitropolitický proces spojený s nadcházejícími volbami.“
Obsah e-mailů a přístup k údajům o voličích
Šéf zpravodajských služeb uvedl, že íránské podvodné e-maily tvrdí, že jsou zasílány krajně pravicovou skupinou Proud Boys, aby „zastrašovaly voliče, podněcovaly nepokoje a poškodily“ prezidenta Donalda Trumpa.
Výbor pro národní bezpečnost se proti tomuto tvrzení ohradil. V příspěvku na Twitteru uvádí: „Pro ujasnění: Tyto zásahy do voleb zjevně nemají poškodit prezidenta Trumpa. Američané by měli poslouchat ředitele FBI Wraye a ředitele CISA Krebse. Ratcliffe příliš často politizuje zpravodajskou komunitu, aby posloužil prezidentovi.“
Zmíněné e-maily byly adresovány registrovaným demokratickým voličům v několika státech, včetně klíčového bojiště na Floridě, a vyzývaly je, aby hlasovali pro Trumpa.
„V den voleb budete volit Trumpa, nebo po vás půjdeme,“ stojí podle amerických médií v e-mailech.
Ratcliffe dodal, že údaje o voličích lze použít při pokusech „sdělit registrovaným voličům nepravdivé informace, které, jak doufají, zasejí chaos a podkopou vaši důvěru v americkou demokracii“.
Dále prohlásil, že úředníci „nepozorovali stejné kroky ze strany Ruska“. Jsou si však vědomi, že o amerických voličích Rusko má určité informace.
V mnoha státech jsou údaje o voličích k dispozici na vyžádání. Každý stát má ovšem odlišné požadavky na to, kdo je může požadovat, jaká data jsou k dispozici a jak mohou být použita.
„Pokud ve své e-mailové schránce obdržíte zastrašující nebo manipulativní e-mail, neděste se a nešiřte jej,“ řekl Ratcliffe a označil jednání ovlivňující americké voliče za „zoufalé pokusy zoufalých protivníků“.