Po celém světě rostou ceny potravin, především pak rostlinných olejů a obilovin. V pátek na to poukázala Organizace pro výživu a zemědělství spadající pod Organizaci spojených národů (OSN). Světové ceny podle ní dosáhly nejvyšší úrovně za posledních deset let, oproti loňskému roku stouply o více než 30 procent. Uvedl to server BBC.
Podle Organizace pro výživu a zemědělství (FAO) spadající pod Organizaci spojených národů (OSN) dosáhly světové ceny potravin nejvyšší úrovně za posledních deset let. Zdražování se týká hlavně obilovin, například mouky, ale také rostlinných olejů, jako je ten sójový, slunečnicový, řepkový nebo palmový. Za říjen narostly rovněž ceny kukuřice nebo rýže. V pátek to uvedl server BBC. Oproti minulému roku jsou pak ceny potravin vyšší o 30 procent.
Světové ceny potravin rostou především kvůli důsledkům světové pandemie, krizi dodavatelských řetězců, a tedy inflaci, klimatické změně a zdražování energie. V posledních letech se totiž snížila úroda. Na vině je například příliš velké sucho v Severní a Jižní Americe nebo prudké deště v Evropě. Uvolňování restrikcí zavedených kvůli pandemii pak sice způsobilo nárůst poptávky, na zpracování a dovážení potravin ale i nadále kvůli koronaviru chybí pracovníci.
Cena rostlinných olejů se pak podle indexu FAO oproti minulému měsíci zvedla o 9,6 procent. Obiloviny zase zdražily o 3,2 procent, při srovnání s loňským rokem se ale jedná o nárůst o 22,4 procent. „Pokud jde o obiloviny, nacházíme se v situaci, kdy už můžeme říct, že jejich nižší produkci způsobuje klimatická změna,“ uvedl pro server BBC expert na zemědělství z Curtin Business School Peter Batt.
Zvyšující se ceny potravin nejvíce zasáhnou chudé a znevýhodněné skupiny
I přes rostoucí ceny by se však data dle serveru The Financial Times neměla blížit těm ze 70. let minulého století. Tehdy se totiž svět musel potýkat s ekonomickou krizí, chudší státy nakonec i s hladomory. Přesto platí, že zvyšujícími se cenami nejvíce trpí chudé a znevýhodněné skupiny, které jsou následně tlačeny do ještě větší chudoby. Experti varují, že by proto zvyšující se ceny mohly zintenzivnit sociální a politické napětí v rozvojových zemích.
Dopad budou mít dražší ceny potravin především také na země, které spoléhají na jejich import. Mezi ně se řadí například státy Blízkého východu nebo Egypt. Kromě obilovin a rostlinných olejů se pak kvůli problémům s dovozem zvyšuje také cena mléka. Za poslední rok se cena mléčných produktů zvedla o 16 procent.