Nejvyšší soud v Německu ve čtvrtek rozhodl, že země musí do konce příštího roku upravit svůj zákon o klimatu a stanovit, jak do roku 2050 sníží emise uhlíku téměř na nulu. Soud se tak postavil mimo jiné na stranu mladé ženy, která se bojí, že stoupající hladiny moří pohltí jejich rodinnou farmu. Informuje o tom agentura Reuters a BBC.
Dle soudu jsou zákony přijaté dříve nedostatečné a porušují základní svobody tím, že kladou břemeno omezování emisí CO2 na mladé. Neposkytují totiž dostatečné podrobnosti o snižování emisí CO2 po skončení současných cílů v roce 2030.
„Napadená opatření porušují svobody žalobců, z nichž někteří jsou stále velmi mladí,“ uvedl soud ve svém prohlášení, neboť se příliš odkládají kroky potřebné k dosažení pařížských cílů. Soud také uvedl, že snížení stále potřebná po roce 2030 budou muset být dosažena naléhavěji a rychleji. Pokud by Německo do této doby vyčerpalo většinu povolených emisí CO2, mohly by budoucí generace čelit „vážné ztrátě svobody“.
Vláda nyní bude muset zákon revidovat do konce příštího roku.
Mezi žalobci byla i Sophie Backsen, 22 letá dcera farmářské rodiny žijící na ostrově Pellworm v Severním moři. Ta se obává, že stoupající hladiny moří pohltí nízko položený ostrov a nezůstane po ní žádné dědictví.
„Jsme velmi spokojeni s rozhodnutím soudu,“ řekla na tiskové konferenci. „Účinná ochrana klimatu musí být zavedena nyní, a ne za 10 let, kdy už bude příliš pozdě.“
Potenciálně je rozhodnutím ovlivněna jakákoli oblast lidského života, protože téměř všechny jsou stále spojeny s emisemi skleníkových plynů.
Rozhodnutí přichází týden poté, co EU představila nové cíle v oblasti změny klimatu. Německo, stejně jako další členské státy, se zavázalo snížit emise uhlíku do roku 2030 nejméně o 55 % ve srovnání s úrovněmi z roku 1990.
Výzva byla podpořena ekologickými skupinami, včetně známých jmen jako je Greenpeace a hnutí Fridays for Future inspirované švédskou aktivistkou Gretou Thunberg.
Ministr hospodářství Peter Altmaier uvedl na Twitteru, že soud vynesl zásadní a významné rozhodnutí.
„Soud se zaměřuje na občanské svobody budoucích generací a uvádí, že tato práva jsou porušována již dnes. To není vágní, ale velmi jasné rozhodnutí o základních právech,“ uvedla Roda Verheyen, právník žalobců.
Toto rozhodnutí by také mohlo mít politické dopady před zářijovými volbami, kde bude vybrán i nástupce či nastupkyně Angely Merkelové. V průzkumech si prozatím velmi dobře vede strana Zelených.