Tchajwanský ministr zahraničí dnes řekl, že Čína používá stále trvající cvičení, které zahájila v reakci na návštěvu Tchaj-wanu předsedkyní Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosi, jako záminku k přípravě na invazi. Představitelé USA však útok na ostrov v nadcházejících dvou letech neočekávají, píše Reuters. Čína se může pokusit o sjednocení i nevojensky, uvádí BBC.
Ministr zahraničí Tchaj-wanu Joseph Wu dnes na tiskové konferenci v hlavním městě Tchaj-pej oznámil, že ostrovní stát se Číny i přes pokračující vojenská cvičení, při nichž síly komunistického státu nerespektují střední linii v Tchajwanské úžině, nezalekne.
Wu také obviňuje Čínu, že využila cvičení k přípravám na agresi. „Čína využila cvičení… k přípravě na invazi na Tchaj-wan,“ cituje agentura Reuters tchajwanského ministra zahraničí.
Taiwanese foreign minister says China drills part of a game-plan for invasion https://t.co/S7Gvv0HX1V
— Jeffrey James (@jeffreyjamestv) August 9, 2022
„Čína provádí rozsáhlá vojenská cvičení, odpaluje rakety, provádí kybernetické útoky, dezinformační kampaně a ekonomický nátlak ve snaze oslabit veřejnou morálku na Tchaj-wanu,“ pokračoval Wu.
Americký prezident Joe Biden v pondělí řekl, že se o Tchaj-wan neobává, ale kroky Číny v regionu jej znepokojují.
Nejmenovaný vysoký představitel Pentagonu řekl, že Washington v nadcházejících dvou letech invazi čínských sil na Tchaj-wan neočekává.
Podle stanice BBC News se navíc Čína může pokusit o sjednocení nevojenskou cestou, například posílením ekonomických vazeb. V případě vojenské konfrontace je ovšem Tchaj-wan odkázán na USA. Čínské síly totiž ty tchajwanské výrazně převyšují.
Vojenská cvičení pokračují
Čína investuje do své armády více prostředků než kterákoli jiná země kromě USA. V případě útoku na ostrovní stát by mohla čerpat z námořních a leteckých sil, raketových technologií a kybernetických dovedností.
Západní experti předvídají, že Tchaj-wan by se mohl pokusit zabránit ve vylodění čínských obojživelných sil na pobřeží s pomocí raketových sil, dělostřelectva, případně dalšími prostředky. Postup invazních vojsk by mohl zpomalit při čekání na pomoc zvenčí také partizánským bojem.
Spojené státy udržují formální vztahy spíše s Čínou než s Tchaj-wanem, přičemž diplomaticky se drží politiky „jediné Číny“. V květnu ale Biden oznámil, že v případě napadení Tchaj-wanu Spojené státy vojensky zasáhnou.
Vojenská cvičení Lidové osvobozenecké armády začaly ve čtvrtek v reakci na návštěvu Tchaj-wanu americké předsedkyně Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosi. Manévry měly skončit v neděli, Peking ovšem oznámil další cvičení zaměřená na protiponorkové a námořní útočné operace.
EXPLAINER: What’s the beef between China and Taiwan sef?https://t.co/KClXO8KnS8
— Taiwo Obe (@araisokun) August 5, 2022
To potvrdilo obavy některých bezpečnostních analytiků a diplomatů, že bude Čína na tchajwanskou obranu i nadále vyvíjet tlak.
Cvičení zahrnovala simulovanou blokádu a útok na ostrov, plus útoky na pozemní i námořní cíle. Některé z balistických střel údajně čínská armáda odpálila nad Tchaj-wanem.
Tchaj-wan dnes zahájil vlastní vojenské cvičení, které zahrnuje střelbu z houfnic do moře.
Peking rovněž uvalil na Tchaj-wan, jehož si nárokuje, obchodní sankce. Na ostrov přerušil dodávky písku. Z ostrova přestane dovážet citrusové ovoce a některé mořské ryby. Také přestane s USA spolupracovat v klíčových oblastech, včetně námořní bezpečnosti a klimatu.