I přes uklidňování ze strany německé kancléřky Angely Merkel představuje pro Ukrajince Nord Stream 2 i nadále ohrožení. Za nebezpečnou geopolitickou zbraň označil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj plynovod po nedělní návštěvě německé političky. Uvedl to server BBC.
Merkel je velkou zastánkyní stavby Nord Stream 2. Se Spojenými státy americkými však Ukrajině přislíbila sankcionování Ruska v případě, že bude projekt politicky zneužívat.
Za nebezpečnou geopolitickou zbraň označil ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj Nord Stream 2, jelikož se obává o tlak na Ukrajinu. V roce 2024 má totiž vypršet smlouva mezi Ruskem a Ukrajinou o dopravě plynu přes její území. Díky ní získává Ukrajina peníze skrz poplatky za umožnění přepravy plynu.
Po dostavbě nového plynovodu, který míří přímo do Německa a Ukrajině se vyhýbá, tak Ukrajincům hrozí velký výpadek příjmů. Stavba Nord Stream 2 pod Baltským mořem se příliš nezdá ani Polsku a baltským státům.
Ukrajinský prezident o projektu hovořil s německou kancléřkou na nedělní konferenci. V pátek navštívila Angela Merkel také ruského prezidenta. „Plynovod Nord Stream 2 vnímáme především z bezpečnostního hlediska a považujeme ho za nebezpečnou geopolitickou zbraň Kremlu,“ uvedl k rozhovoru Zelenskyj. „Projekt bude hrát do karet hlavně Ruské federaci a představuje nebezpečí pro celou Evropu,“ dodal podle serveru Al Jazeera. Snahu Merkelové si Ukrajinu usmířit případnými sliby označil za příliš obecnou.
Merkel v případě zneužívání plynovodu slibuje Ukrajině sankcionování Ruska
Německá kancléřka totiž společně s Washingtonem oznámila, že v případě politického zneužívání plynovodu Ruskem zavede sankce. Jedná se jak o kompromis směrem k Ukrajině, tak Spojeným státům americkým (USA), které Nord Stream 2 rovněž vidí jako politickou hrozbu.
Naopak Německo bude ze stavby nového plynovodu za 12 miliard dolarů těžit nejvíce. Objem dopravovaného zemního plynu z Ruska do Německa totiž zdvojnásobí. Vůdci evropských států se však obávají, že si tím k sobě největší ekonomiku Evropy ruský prezident Vladimir Putin příliš připoutá. Z toho důvodu také USA v minulosti Rusko sankcionovaly.
Německá kancléřka, která za Nord Stream 2 dlouhodobě bojovala, však na podzim po 16 letech svůj úřad opustí. Přesto se v pátek s ruským prezidentem ještě snažila vyjednat případné prodloužení smlouvy o dopravě plynu mezi Ukrajinou a Ruskem po roce 2024. Zatím ale neúspěšně.
Ukrajině však přislíbila více než miliardu dolarů na pomoc s rozvojem sektoru obnovitelné energie. Merkel je totiž stabilním partnerem Ukrajiny od roku 2014, kdy Moskva anektovala Krym. V pátek proto také uvedla, že „do posledního dne v úřadu budu bojovat za to, aby byla zachována ukrajinská územní suverenita“.